Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Italia përgatitet për hapjen e shkollave në shtator

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Italia, epiqendra më e madhe e shpërthimit të koronavirusit në Evropë, ka përdorur një regjim agresiv të testimeve dhe përdorimit të maskve për të parandaluar një valë të dytë të pandemisë, shkruan CNN.

  Por, derisa fëmijët po përgatiten të kthehen nëpër klasa, shumë shkolla kanë filluar përgatitjetn e nevojshme.

  Tanimë dihet se distancimi social është kryesor për të parandaluar përhapjen e virusit. Mirëpo, shumica e shkollave italiane funksionojnë me banka dhe ulëse të gjera, ku ulen një numër më I madh nxënësish.

  Për të ndryshuar këtë, ministria e arsimit së fundmi ka shpallur tender në mbarë Evropën për të siguruar tre million banka të ndara për në shtator.

  Së shpejti pritet që të gjitha shkollat të pajisen me banka të veqanta për çdo nxënës, në mënyrë që të mundësohet mësimi nga shkollat por me distancim në mes të nxënësve.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Recep Tayyip Erdogan ka kandiduar sërish për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen më 14 majit të këtij...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.