Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Italia nën masa kufizuese, Firence mbyll restorantet, Torino qytet fantazmë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në Toskanë dhe katër rajone të tjera të Italisë hynë në fuqi kufizimet kundër koronavirusit, për t’i bërë ballë valës së dytë të pandemisë.

  Javën e kaluar, qeveria vendosi kufizime kombëtare, përfshirë një shtetrrethim gjatë orëve të natës dhe ndau vendin në tre zona, bazuar në intensitetin e COVID-19.

  Toskana, që përfshin qytetin e Firences, si dhe rajonet e tjera Liguria, Abruco, Umbria dhe Bazilikata konsiderohen si zona “portokalli”, ku baret dhe restorantet janë mbyllur, por dyqanet mbeten të hapura. Ndërkohë që njerëzit lejohen të lëvizin brenda qyteteve, por jo të dalin prej tyre.

  Në Firence, restorantet mblodhën tryezat dhe karriget për të mbyllur dyert, ndërsa baret ofruan brioshë dhe kafe për të marrë me vete.

  Ndërkohë, qytete si Torino dhe Milano, por edhe të tjera, të veriut të industrializuar, janë “zonë e kuqe” dhe ndodhen nën një bllokadë të pjesshme.

  Të premten e kaluar, kur masat kufizuese hynë në fuqi Torino ishte thuajse i boshatisur.

  Ndërkohë, rajonet jugore të Pulias dhe Siçilisë mbeten në të ashtuquajturën “zona portokalli”.

  Italia, vendi i parë evropian që u prek keq nga COVID-19, arriti të zbusë fuqinë e virusit pas një bllokade të rreptë të vendosur në muajt mars dhe prill.

  Të martën, vendi regjistroi mbi 35 mijë raste të reja me koronavirus, si dhe 580 vdekje, niveli më i lartë që prej 14 prillit.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Autoritetet në Malin e Zi kanë arrestuar bosin e kriptomonedhave, Do Kwon, i cili ka shkaktuar një dëm prej 40 miliardë dollarësh,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Të paktën shtatë persona janë vrarë nga bombardimet ruse gjatë natës në Ukrainën veriore dhe lindore, kanë thënë zyrtarët rajonalë. Shërbimet e...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Oda Ekonomike Amerikane ka mirëpritur marrëveshjen e arritur të shtunën ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve. Përmes deklaratës për media,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Vendet perëndimore do të duhet të mbështesin Ukrainën edhe për një kohë të gjatë, në mes të pushtimit të plotë të vendit...
  Lajme24 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka kujtuar 24 vjetorin e intervenimit të NATO-s, duke theksuar se Aleanca atëbotë veproi për njerëzimin dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama beson se një Ballkan i bashkuar si në ekonomi edhe në dënimin e agresionit rus në Ukrainë...
  Lajme24 Mars 2023
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadori i BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, kanë nënshkruar marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kujtuar se sot shënojmë 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.