Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Italia ndalon festimin e Krishtlindjes

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Vendimi ndalon që në familje të ketë mysafirë të rrethit më të gjerë familjar.Lejohet vetëm me prindër, vëllezër e motraSipas autoriteteve italiane, Krishtlindjet në vitin 2020 do të jenë më ndryshe se zakonisht. Qeveria italiane po përgatit masa mbrojtëse për të parandaluar festën tradicionale të Krishtlindjeve.

  Sipas kësaj, thuhet se me masat e reja nuk do të lejohet shkuarja në kishë për këtë fest. Tryeza e Krishtlindjëve mund të festohet në Itali këtë vit vetëm më prindër, vëllezër dhe motra.Vendimi ndalon që në familje të ketë mysafirë të rrethit më të gjerë familjar, si axhallarë, dajë, teze, halla, apo ndonjë lidhje tjetër familjare.“Për momentin, situata në Itali është me të vërtetë dramatike. Nëse kurba e infektimit nuk ndalohet, vendi po shkon drejt kolapsit. Kontaktet ndërpersonale duhet të ndalohen dhe Krishtlindjet paraqesin rrezik të madh. Jemi të detyruar të marrim masa parandaluese”, ka thënë zëvendësministri italian i Shëndetësisë, Pierpaolo Sileri.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një urdhër-arresti është lëshuar kundër Vladimir Putin nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC), që do të thotë se presidenti rus do të arrestohet...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për mashtrim pas debatit lidhur me marrëveshjen e Ohrit në...
  Lajme23 Mars 2023
  Platforma “Liria Ka Emër” u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të marrin pjesë në Marshin për Drejtësi në solidarizim dhe...
  Lifestyle23 Mars 2023
  Ushqimet që nuk mund t’u rezistoni të listuara nga shkencëtarët pas kërkimeve, për të paraqitur ushqimet më të varura që konsumojmë. Vullnetarët...
  Lajme23 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate ka zhvilluar një aksion tek oborri i Kuvendit të Kosovës, ku në veturën e kryeparlamentarit kanë shkruar “edhe asi”, “edhe...
  Sport23 Mars 2023
  Gjykata Themelore e Prishtinës ka vendosur që Agim Ademit t’i caktohet masa e arrestit shtëpiak për një muaj. Kryetari i Federatës së...
  Front TV23 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate ka organizuar sot një aksion në kundërshtim të zhvillimeve të fundit në kuadër të marrëveshjes në Ohër, e që kanë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.