Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Italia mbyll klubet e natës pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus te të rinjtë

  FrontOnline
  16 Gusht 2020

  Italia do të mbyllë diskotekat dhe klube dhe do të bëjë maskat obligative në hapësira të jashtme në disa zona gjatë natës, pasi numri i rasteve të reja me koronavirus po rritet, veçanërisht te të rinjtë, shkruan agjencia Reuters.

  Rastet e reja me koronavirus në Itali, shtetin e parë në Evropë që u godit rëndë nga koronavirusi, ishin gati dyfishë më tepër sesa ato të regjistruara tri javë më parë. Mosha mesatare e personave që po infektohen me virus ka rënë më pak se 40 vjet, sipas të dhënave.

  Rregullat e reja do të hyjnë në fuqi nga nesër – dy ditë pas festave italiane ku shumë të rinj italianë dalin të vallëzojnë – dhe do të qëndrojnë deri në fillim të shtatorit.

  Maskat do të jenë të detyrueshme të mbahen nga ora 18:00 deri në 6 të mëngjesit në zonat e mbyllura në bare dhe pube dhe në vende ku tubimet janë të mundshme.

  “Ne nuk mund ta anulojmë atë sakrificë që u bë në muajt e fundit. Prioriteti ynë duhet të jetë hapja e shkollave në shtator, në mënyrë të sigurt”, ka thënë ministri i Shëndetësisë i Italisë, Roberto Speranza.

  Speranza të shtunën i ka bërë thirrje të rinjve që të jenë sa më të kujdesshëm që është e mundur pasi “nëse infektojnë prindërit apo gjyshërit, rrezikojnë të shkaktojnë dëme të vërteta”.

  Qeveria mbajti klubet e natës të hapura përkundër kritikave se ato mbledhin turma të mëdha të njerëzve dhe se nuk po respektohet distanca sociale e nuk po mbahen maskat.

  Të dielën, janë konfirmuar 479 raste të reja me koronavirus në Itali, shifër më e ulët se 629 sa u regjistruan të shtunën, por u bënë edhe më pak testime. Jeta e natës, kthimi nga pushimet dhe gjeneratat e reja duke mos respektuar distancën sociale, janë parë nga ekspertët mjekësorë si arsye për rritjen.

  Që nga përhapja më 21 shkurt, Italia ka regjistruar mbi 35 mijë të vdekur nga COVID-19.

  Testimi i pushuesve që aterojnë në aeroportet në Romë kanë filluar nga e diela, pasi qeveria ka thënë të mërkurën se personat që udhëtojnë nga Kroacia, Greqia, Malta e Spanja, duhet të testohen për virus.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.