×
 • Lajme
 • Lajme

  Ismet Kryeziu: VV presion mbi PZAP

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Drejtori ekzekutiv i Institutit Demokratik të Kosovës (KDI), Ismet Kryeziu, ka reaguar në lidhje publikimin e emrave të gjykatësve nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV) për refuzimin e kërkesës së kësaj të fundit për numërimin e votave të ardhura nga diaspora.

  VV-ja gjatë ditës së sotme kishte lëshuar një komunikatë për medie ku ka përmendur emrat e gjykatësve të cilët kanë shpërfillur vendimin e Gjykatës Supreme dhe të drejtën e votuesve nga jashtë.

  Kryeziu përmes një postimi në Facebook ka thënë se VV-ja me publikimin e emrave të gjykatësve është duke ushtruar presion mbi PZAP-në.

  Postimi i Kryeziut i plotë:

  PZAP është institucion i përbërë nga gjykatës, të cilët vendosin çështjet zgjedhore për të cilat ka mosmarrëveshje, e prej të cilëve pritet që të kemi ,,vendime të drejta’’ e jo ,,vendime të favorshme’’.

  Prandaj, nga vendimet e PZAP-së mund të ketë humbës edhe fitues, e për pasojë jo të gjithë mund të jemi të kënaqur. Secili vendim i PZAP-së përmban dhe emrat e panelit gjyqësor, por ekspozimi i emrave të tyre në publik përmes komunikatave partiake, konsiderojë se janë formë e presionit që u bëhet këtyre penalistëve për të bërë punën e vetë në mënyrë të pavarur dhe me integritet.

   

   

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është operuar sërish në këmbën në të cilën...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk kanë ndryshuar qëndrim sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve serbe në...
  Të tjera
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Kronika06 Dhjetor 2023
  Në një objekt banesor janë përfshirë nga zjarri orët e rrymës në rrethana të panjohura. Në raportin 24 orësh të Policisë së...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka marrë pjesë në prezantimin e masës 1.2 për subvencionimin e familjeve me asistencë sociale. Ai ka thënë se...
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Shorti i të shtunës për kampionatin evropian të futbollit Euro 2024 u detyrua të ndërpritej për disa minuta pasi zhurma pornografike nisën...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.