Gillian McIntosh, 37 vjeç, është në kujdes intensiv, ndërsa burri i saj ka marr pushim që të kujdeset për vajzën dhe djalin e porsalindur, të cilët ata po e presin t’i japin emrin derisa të shërohet, raporton bbc.

Dave McIntosh i tha Canadian Press se herën e fundit që e dëgjoi bashkëshorten ishte kur i dërgoi mesazh të martën për t’i treguar rreth procedurës së urgjencës.

Ai dhe fëmijët e tij kanë rezultuar negativ për coronavirus. Ai thotë se gruaja e tij ishte mirë me shëndet dhe kishte dalë rregullisht vetëm nga shtëpia për të marrë vajzën e tyre trevjeçare në çerdhe.

“Ka zgjatur kaq shumë sa të gjithë vetëkënaqen pak”, tha ai për Canadian Press, duke shtuar se familja ishte përpjekur të merrte të gjitha masat e nevojshme shëndetësore.

“Por tani, kjo qartë nuk ka qenë e mjaftueshme. Të gjithë kanë nevojë që, sa të thithë, të mbyllin gjithçka tani”, vazhdoi ai, duke shtuar se” është koha që me të vërtetë të fillojmë ta marrim seriozisht këtë”.

Rastet aktualisht po rriten në provincën perëndimore kanadeze. Të Premten, British Columbia vendosi një rekord të ri një-ditor prej 617 rastesh të reja të regjistruara në një ditë.