×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish-ministri japonez i Drejtësisë arrestohet me dyshimin për blerje votash

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Prokurorët japonezë arrestuan ish-ministrin e Drejtësisë, Katsuyuki Kawai dhe bashkëshorten e tij deputete, Anri, me dyshimin se u jepnin para politikanëve dhe përkrahësve gjatë fushatës së saj elektorale për zgjedhjet e vitit të kaluar, transmeton NHK.

  Ky është veprimi më i fundit në një seri skandalesh në Qeverinë e kryeministrit Shinzo Abe.

  Çifti dyshohet se bleu vota në garën për Dhomën e Këshilltarëve, në korrik të vitit të kaluar, duke shkelur ligjin e zgjedhjeve.

  Më pas, Anri Kawai fitoi një vend në Dhomën e Lartë të Parlamentit.

  ”Hetuesit kanë zbuluar se Katsuyuki Kawai dyshohet se ka dhënë rreth 24 milionë jen në dorë dhe bashkëshortja e tij rreth 1,5 milionë jen për rreth 100 persona, në prefekturën perëndimore të Hiroshimas për fushatën e saj”, njoftoi agjencia japoneze e lajmeve, Kyodo.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kosova dhe Gjermania do të intensifikojnë bashkëpunimin në fushën e bujqësisë përmes projekteve konkrete bujqësore në mes të dyja shteteve. Kjo është...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.