Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish-kryeministri kroat, Ivo Sanader dënohet me 8 vite burg për kurrupsion, duhet t’i kthejë edhe milionat e vjedhura

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ish-kryeministri i Kroacisë, Ivo Sanader është dënuar me 8 vite burg. Sanader u shpall fajtor në rigjykim dhe u dënua me burgim prej 8 vitesh nga Gjykata.Dënimi për ish-kryeministrin vije pas akuzave dhe fakteve që e lidhin atë me korrupsion për nxjerrjen e parave përmes agjensisë së marketingut, Fimi Media.Gjykata poashtu ka vendosur që partia HDZ të kthejë paratë e vjedhura përmes kësaj agjensie. Plot 14.6 milionë euro u janë konfiskuar nga Gjykata, shkruan Indeksonline.

  Së bashku me ish-kryeministrin dhe presidentin e HDZ-së Ivo Sanader, i cili u dënua me tetë vjet, ish-arkëtari i HDZ-së Mladen Barisiç dhe arkëtari Branka Pavosevic gjithashtu morën dënime me burg në çështjen Fimi Media, ndërsa HDZ duhet të paguajë 3.5 milion kuna gjobë dhe t’i kthejë 14 në buxhet, 6 milionë të tjera.Barišić u dënua me dy vjet e 10 muaj, ndërsa Pavošević u dënua me një vit e katër muaj burg.Zëdhënësi i partisë Ratko Macek, i cili ishte i vetmi që mori një dënim me kusht në gjyqin e parë, tani është shpallur i pafajshëm.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Forcat ruse gjatë javës kanë granatuar një numër qytetesh të Ukrainës. “Shteti i keq” do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në Fier, si pasojë e të cilit ka humbur jetën një zytar policor. Policia ka bërë të...
  Të tjera
  Vip19 Mars 2023
  Olta-Kiara dhe Kristi-Qetësori janë dy çiftet për të cilët publiku duhet të votojë dhe të zgjedhë se kë do të çojë në...
  Lajme19 Mars 2023
  Besfort Krasniqi, sekretari i përgjithshëm i posa zgjedhur i Universitetit të Prishtinës, në qershor të vitit të kaluar ishte denoncuar për ngacmim...
  Lajme19 Mars 2023
  Ministria e Jashtme turke thotë se do të mbështesë të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Turqia...
  Lajme19 Mars 2023
  Sot paradite në motelin “Villa A1” te Tranziti i Vjetër në Prizren, u gjet pa shenja jete një burrë i moshës 77-vjeçare....
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Presidenti aktual i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, nuk ka arritur fitore bindëse në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas parashikimeve...
  Lajme19 Mars 2023
  Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Petrit Musa, ka reaguar pas takimit të kryeministrit Albin Kurti në Ohër, ku janë pajtuar që të zbatohen...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.