Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish-kryeministri i Malajzisë shpallet fajtor për korrupsion

  FrontOnline
  28 Korrik 2020

  Ish-kryeministri i Malajzisë, Najib Razak, është shpallur fajtor në të shtatë akuzat në seancën e parë nga disa seanca gjyqësore që do të mbahen ndaj tij për korrupsion multi-milionë dollarësh, shkruan BBC.

  Ai është deklaruar i pafajshëm ndaj akuzave për shkelje penale të besimit, pastrim të parave dhe abuzim të forcës.

  Rasti kundër Najibit, që ishte kryeministër nga viti 2009 deri në vitin 2018, është parë gjerësisht si test i angazhimit anti-korrupsion të Malajzisë.

  Skandali rreth fondit sovran të Malajzisë, 1MDB, ka demaskuar një skemë globale të mashtrimit dhe korrupsionit.

  Najibi tash përballet me dekada në burg, por ai pritet të mbetet jashtë burgut derisa të shpenzohen gjitha mundësitë e apelimit.

  Vendimi i të martës kishte në qendër një transferim prej 10 milionë dollarë nga fondi për në llogaritë private të ish-kryeministrit.

  Najib ka mohuar akuzat dhe ka thënë se është këshilluar keq nga këshilltarët financiar, në veçanti nga Jho Low.

  Low është akuzuar në SHBA dhe Malajzi, por insiston në pafajësi.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Wagner nën drejtimin e Yevgeny Prigozhin arrestoi një komandant rus, që konfirmon grindjen e grupit mercenar me Ministrinë e Mbrojtjes. Në një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik. Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen...
  Vip05 Qershor 2023
  Këngëtari shqiptar, Korab Jetishi është takuar me aktorin e famshëm amerikan, John Josep Travolta. Këtë informacion e ka bërë të ditur vetë...
  Vip05 Qershor 2023
  Në fund të muajit prill, Fifi dhe partneri i saj Adis Patushi u bënë prindër të një djali – Theo Mal Patushi....
  Vip05 Qershor 2023
  Klea dhe Elgiti kurorëzuan mbrëmjen e djeshme dashurinë e tyre disavjeçare në martesë. Çifti mbajtën një dasmë madhështore në Himarë me të...
  Lajme05 Qershor 2023
  Trupat shtesë të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë të hënën, pasi mbetën të plagosur 30 trupa paqeruajtëse të KFOR-it në përleshjet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se duhet thënë e vërteta për veriun dhe se kryetarët atje “duhet ta kenë njëfarë legjitimiteti”....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.