Kupa e Botës

Ish-futbollisti nga Kosova që sot jeton në Beograd mbështet fuqishëm Serbinë në Kupën e Botës: Besoj se do të ketë sukses të madh

Ish-futbollisti nga Kosova që sot jeton në Beograd mbështet fuqishëm Serbinë në Kupën e Botës: Besoj se do të ketë sukses të madh
22:37 | 20 Nëntor 2022

Xhevat Prekazi, me prejardhje nga Mitrovica, ish-futbollist i Partizanit, Hajduk Splitit dhe Galatasarayt, ka thënë se beson se Kombëtarja e Serbisë e drejtuar nga Dragan Stojkoviq mund të shënojë sukses të madh në Kampionatin Botëror “Katar 2022”.

Në një intervistë për “Kosova Online”, Prekazi që jeton në Beograd, ka folur për karrierën e tij në futboll, fillimet e tij në Mitrovicë, transferimin te Partizani i Beogradit, Hajduku i Splitit dhe kohën e tij te Galatasaray, shkruan FrontOnline.

Sa i përket vizitave në qytetin e tij të lindjes, Prekazi thotë se shkon rrallë.

“Vitin e kaluar isha për pak atje. Pashë tre nga miqtë e mi nga rruga. Pjesa tjetër fatkeqësisht nuk është gjallë. Nuk kam parë askënd nga Remonti, përpos Miletoviqit që është këtu në Beograd”, ka deklaruar Prekazi.

I pyetur se a e shikon futbollin në Serbi dhe Kosovë, ai tha:

“Jo, nuk e ndjek fare”.

Serbia merr pjesë sivjet në botëror, dhe pritjet e Prekazit janë të mëdha.

“Para ndeshjes me Portugalinë, askush tek unë nuk besonte në fitore dhe unë thashë se ndoshta do t’i mundim. Kur pashë skuadrën e Portugalisë, thashë se do të fitojmë. U binda dhe kjo ndodhi. Besoj se do të jetë gjëja më normale që Serbia të ketë sukses të madh. Kur lojtarët besojnë te trajneri, bëhet gjysma e punës. Sa i përket trajnerit, ai ka karizimin e duhur dhe askush nuk mund t’i përzihet. Me gjithë zemër, dua që ai të arrijë sukses të madh”, shtoi Prekazi mes tjerash./FrontOnline/

Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj

Të tjera