Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë: Udhëheqësit serbë nuk kanë kufij

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, ka shkruar në Facebook se udhëheqësit serbë nuk kanë kufij. Ai thotë se Serbia ka vuajtur mjaft nga tragjedia e Millosheviçit, për të cilën thotë se Vuçiq dhe Daçiq janë bashkëpërgjegjës

  Bosch ka shpërndarë në Facebook një lajm të mediave serbe i cili thotë se Vuçiq ka deklaruar se nëse nuk arrihet kompromis me Kosovën përmes bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, atëherë konflikti mund të ngrihet në të ardhmen duke te krahasuar atë me konfliktin ndërmjet Armenisë dhe Azerbexhanit.

  “Udhëheqësit serbë nuk kanë kufij! Vuçiç fillon të ngjajë me diktatorin e Azerbajxhanit me fjalë me siguri, jo me vepra. Serbia ka vuajtur mjaft nga tragjedia e Millosheviçit për të cilën Vuçiq (dhe Daçiç) është bashkëpërgjegjës”, ka shkruar Bosch.

  “Ish-ministri i Millosheviç paralajmëron për llojin e konfliktit të Nagarag-Karabahut mbi Kosovën nëse dështojnë përpjekjet e kompromisit. Presidenti i Serbisë paralajmëroi sot se nëse nuk arrihet një kompromis me Kosovën përmes bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, atëherë konflikti i ngrirë mund të ngrihet në të ardhmen duke treguar llojin e Nagorno Karabak midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, duke u zotuar se çfarëdo që të ndodhë me bisedimet në Bruksel, Beogradi do të vazhdojë të forcojë veten ekonomikisht dhe ushtarakisht për siç tha ai “të mbrojë vendin në çdo moment nga çdo agresor i mundshëm””, thuhet në lajmin e shpërndarë nga Bosch.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.