×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-ambasadori holandez porosi Kosovës: Mos i humbni miqtë

  FrontOnline
  02 Qershor 2023

  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas tij, Vuçiq është shkaktari i kësaj gjendjeje, ngase ka qenë i detyruar të dakordohej më marrëveshjen është dashur të gjejë rrugëdalje prej saj që të mos marrë përsipër fajin.

  Ai, duke folur në RTK, tha se Vuçiq nuk e ka dashur këtë marrëveshje,  sepse ka qenë marrëveshje e mirë për paqen dhe për gjithë rajonin.

  Tutje ai kujtoi veprimet e Vuçiqit për të bojkotuar daljen në zgjedhje.

  “Problemet janë krijuar nga Vuçiqi dhe miqtë e tij dhe është paksa e çuditshme që Borrell të kërkojë nga Prishtina të sigurojë zgjedhje të reja”, tha ish-ambasadori Bosch, teksa shtroi çështjen ndryshe, që sipas tij, kjo gjë do të duhej t’i kërkohej Vuçiqit, sepse ai i ka penguar ato zgjedhje, sepse ai dëshiron telashe atje, gjë që ia ka dalë goxha mirë.

  “Nganjëherë duhet të japësh diçka, sepse miqtë e mëdhenj po ta kërkojnë atë, sepse situata është tejet e ndjeshme, mençuria është gjëja e duhur jo kryeneqësia. Topi duhet të vihet në anën tjetër”, deklaroi Bosch.

  Për zgjedhjet ish-ambasadori Bosch këshilloi institucionet e Kosovës që të jenë të mençura.

  Qëndrimet e SHBA-së Bosch i vlerësoi si të rënda dhe ishte i befasuar. Ai u rezervua nga spekulimet për analiza mbi situatën në veri të Kosovës dhe refuzoi të hynte në detaje. Megjithatë ish-ambasadori Bosch bëri thirrje që situata të shtensionohet.

  Bosch kërkoi nga institucionet e Kosovës që të mos i humbin miqtë.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti kroat, Ladislav Iliçiq ka thënë se Serbia është arsyeja kryesore e destabilitetit në Kosovë. Sulmin ndaj Policisë së Kosovës e ka...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka mirëpritur debatin e anëtarëve të Parlamentit Evropian për tensionet në marrëdhëniet në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Hajrulla Çeku përmes një postimi në Facebook ka bërë të ditur se artistja Doruntina Kastrati, kuratorja...
  Të tjera
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.