×
 • Lajme
 • Lajme

  Isa Xhemajlaj: Shtatorja e Adem Jasharit në sheshin “Fehmi Lladrovci”, veprim jo i qëlluar!

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Tri shtatore të tjera shumë shpejt do të zënë vend në sheshin “Fehmi Lladrovci” në Drenas. Në mes të sheshit kanë filluar punimet për bazamentin e tri shtatoreve të heronjve të pavdekshëm, Shaban Jashari, Hamëz Jashari dhe komandantit legjendar, Adem Jashari.

  Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka bërë të ditur se mbi këtë bazament, do të vendosen shtatoret e tre heronjve, më 28 Nëntor.

  Punimet për bazamentin e tri shtatoreve

  “Sheshi kryesor i Drenasit, tashmë ka heronjtë e heroinën Xhevë Krasniqi- Lladrovci, Fehmi Lladrovci, Ilaz Kodra, Rasim Kiçina dhe Bedri Shala. Këto shtatore, përjetësohen duke qenë zemra e lirisë, mesazh ndër shekuj se si fitohet liria, këtu ku buron liria jonë”, ka thënë Lladrovci.

  Por dikush nga opozita nuk po pajtohet me mënyrën se si po vendosen shtatoret në Drenas.

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate në Drenas, Isa Xhemajlaj ka thënë se vendosja e shtatores së Komandantit Legjendar Adem Jashari në një shesh që tani më mban emrin e një Heroit nuk është i veprim i qëlluar.

  “Në sheshin “Fehmi Lladrovci” në Drenas po pritet që të vendoset edhe Shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. Emërtimi dhe vendosja e Shtatores së Heroit të Kombit “Fehmi Lladrovci” në sheshin e Drenasit ishte vendim i duhur dhe vlerësim për kontributin që dha për lirinë e Kosovës deri në rënien e tij heroike. Por vendosja e shtatores së Komandantit Legjendar Adem Jashari në një shesh që tani më mban emrin e një Heroit nuk është i veprim i qëlluar”, ka thënë Xhemajlaj. raporton indeksonline.

  Sipas tij, nëse vërtetë Drenasi do ta nderojë figurën e Komandantit dhe Familjen Jashari duhet ta bëjë një shesh tjetër që do mbante emrin Sheshi “Adem Jashari”.

  Shtatorja e Adem Jasharit

  “Kam dilemat e mia se pas vendosjes së shtatoreve të Jasharëve dhe Komandantit Adem Jashari si do të quhet ky Shesh: “Sheshi Fehmi Lladrovci”, “Sheshi Adem Jashari”, “Sheshi i Heronjëve”, ka thënë Xhemajlaj.

   

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.