Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Isa Mustafa: S’ka takime për dialog deri pas Kërshëndellave, Ramushi e Vjosa “po trokasin në derë të hapur”

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Aktakuzat e fundit nga Gjykata Speciale e kanë shkundur skenën politike të Kosovës. Presidenti Thaçi dha dorëheqje, pozitën e tij e mori kryekuvendarja Vjosa Osmani – ndërsa partia e Ramush Haradinajt kërkon që ta bëj Ramush Haradinajn president. Veç kësaj, kjo parti, ashtu si Vjosa Osmani – kanë kërkuar ndërprerjen e dialogut me Serbinë. Por, çka mendon Isa Mustafa për këtë gjë?

  Kryetari i partisë më të madhe të koalicionit qeveritar në një prononcim për Periskopin e ka quajtur këtë qëndrim të Vjosa Osmanit dhe Ramush Haradinajt si “trokitje në derë të hapur”.

  Më tej, ai e vlerësoi si të paarsyeshme një bllokim tjetër të këtij procesi – që kishte përjetuar bllokada edhe gjatë qeverisjes së Ramush Haradinajt dhe qeverisjes së Albin Kurtit.

  Mustafa  tha se një gjë e tillë madje nuk ishte kërkuar as nga ata që po vuajnë proceset gjyqësore në Hagë, Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli.

  “Kërkesa për ndërprerje të dialogut nuk mund të arsyetohet. As z.Thaçi dhe as z.Veseli nuk kanë kërkuar ndërprerje të dialogut, sa kanë qenë në Kosovë, e as nga Haga; nuk i kanë përzier Dhomat e Veçanta me dialogun. As PDK-ja. E kam theksuar se dialogu nuk zhvillohet per Serbinë por zhvillohet për interesa të Kosovës, për njohje reciproke”, ka thënë z.Mustafa.

  Kreu i partisë më të vjetër parlamentare në vend e ka ritheksuar rëndësinë e partneritetit të Kosovës me aleatët e saj – edhe në këtë çështje.

  “[Dialogu] Është çështje e partneritetit me BE-në dhe SHBA-në. Është edhe një fakt. Sa kam njohuri, as ne nentor dhe as në dhjetor nuk është caktuar asnjë takim për dialogun. Tani pasojnë Kërshëndellat. Kështu që këta që po kërkojnë ndërprerje të dialogut, po flasin kot, po trokasin në derë të hapur”, ka vijuar më tej Mustafa.

  I pyetur se a konsiderohet partneritet konstruktiv prej anës së AAK-së dhe Haradinajt kushtëzimi për t’u bërë president i vendit për t’i shmangur zgjedhje, ai ka pasur një përgjigjje të matur politike.

  “Çdokush që i plotëson kriteret kushtetuese, ka të drejtë të pretendojë për president të vendit. Kemi nevojë për një frymëmarrje pas arrestimit të presidentit. Të mos ngarendim në atë zyre, e të tregojmë dinjitet. Një president do të zgjidhet, tani ose pas zgjedhjeve,” – ka thënë ai.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Kronika25 Mars 2023
  Një person është arrestuar të premten në fshatin Loxhë të Pejës, pasi dyshohet se ka kanosur dy zyrtarë të KEDS-it, të cilët...
  Lajme25 Mars 2023
  Një zjarr i madh e ka përfshirë një objekt në Pejë. Nuk dihet ende se cili ka qenë shkaku i këtij zjarri,...
  Kronika25 Mars 2023
  Një person ka raportuar në polici, të premten rreth orës 11:30, se në rrethana të panjohura është përfshirë nga zjarri një shtëpi...
  Të tjera
  Kronika25 Mars 2023
  Policia e Kosovës ka arrestuar një person, i cili kishte vjedhur 63 drita solare në lagjen Jusuf Gërvalla në Prishtinë. Rastin në...
  Kronika25 Mars 2023
  Një person është arrestuar pasi ishte i kërkuar nga Policia e Kosovës për ngacmim. Në raportin 24 orësh të policisë bëhet e...
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Lipjan ka njoftuar në Polici së është sulmuar fizikisht nga bashkëshorti i saj. E, njëjta pas sulmit ka pranuar...
  Bota/Rajoni25 Mars 2023
  Një burrë në Gjermani ka plagosur rëndë një vajzë 17-vjeçare me sëpatë pasi kërcënoi pasagjerët në një tren, tha policia. Në qytetin...
  Kronika25 Mars 2023
  Një femër në Fushë Kosovë është arrestuar nga Policia. E, njëjta dyshohet se pas një mosmarrëveshje ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortit të...
  Kronika25 Mars 2023
  Një vajzë në Skenderaj derisa ishte duke fjetur ka ndërruar jetë. Lajmin në Polici e ka raportuar nëna e saj. Në raportin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.