Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Isa Mustafa: Kurti u thoshte votuesve që Asociacioni nuk kalon, pse duhet të kalojë tani?

  FrontOnline
  1 muaj më parë

  Ish-kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se kryeministri aktual, Albin Kurti më nuk po i beson as vetes lidhur me Asociacionin.

  Mustafa ka thënë se dikur Kurti besonte që Asociacioni nuk duhet të kalojë. Ai ka pyetur, pse duhet të kalojë tani kjo marrëveshje.

  “Në qoftë se ata kanë besuar në ato kauza, atëherë pse të kalojë Asociacioni. Në qoftë se kryeministri ka qenë i bindur që Asociacioni nuk duhet të kalojë, atëherë pse të kalojë meqenëse i ka votat në Kuvend”, ka shkruar Mustafa.

  “Votuesve u ka thënë që Asociacioni nuk kalon kurrë, tash po kalon”, ka thënë ai në transmetuesin publik.

  Duke i komentuar 6 kushtet e Kurtit për themelimin e Asociacionit, Mustafa ka thënë se Kkryeministri nuk mund ta kalojë këtë situatë duke bërë lojëra me fjalë.

  “Kryeministri nuk i beson as vetes, as fjalëve të veta e qëndrimeve të veta. Po t’i besonte fjalëve të veta, nuk duhet vënë kushtet që Asociacioni të kalojë. Kryeministri nuk mund ta kapërcejë këtë situatë, duke bërë lojë fjalësh”, ka thënë ai.

  Kryeministri Albin Kurti, të enjten e kaluara ka paraqitur para deputetëve të Kuvendit të Kosovës gjashtë kushte që sipas tij do të mund të themelohej bashkësia me shumicë serbe.

  Kushti i parë është që Asociacioni të jetë në përputhje me kushtetutën e Kosovës, i dyti është ndërrimi i emrit, të mos jetë monoetnik e të mos ketë fuqi ekzekutive, kushti tjetër është i reciprocitetit me Serbinë në aspektin e të drejtave të pakicave. Me kushtin e katërt kërkohet që strukturat ilegale të Serbisë në veri shuhen dhe bëhet dorëzimi i të gjitha armëve ilegale.

  Kurti thotë që Asociacioni të jetë pjesë e marrëveshjes finale dhe zbatohet pas njohjes reciproke dhe si kusht të gjashtë kërkon që presidenti i Serbisë t’i tërheqë letrat ndaj 5 vendeve jo njohëse të Kosovës.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Lajme21 Mars 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, e ka mirëpritur dakordimin që u arrit në Ohër më 18...
  Të tjera
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” po komentohet një deklaratë e Oltës, që arritja e Kiarës deri këtu është fal Luizit. Një koment edhe Kristi...
  Vip21 Mars 2023
  Arbëri “prime-n” e kaluar i ka reaguar ashpër Kiarës për moskujdesin e saj ndaj Luizin. Sonte ai e ka komentuar sërish këtë....
  Vip21 Mars 2023
  Armaldo Kllogjeri është në dijeni të banorëve që e kanë nominuar brenda shtëpisë së “Big Brother Vip Albania”. Gjatë mbrëmjes së sotme,...
  Vip21 Mars 2023
  Ermal Mamaqi feston sot ditëlindjen e 41 dhe në këtë ditë speciale nuk kishte si të mungonte një urim nga gjysma e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. I...
  Lajme21 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, e ka ndërlidhur raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit ku përmendet korrupsioni në Qeveri, me emrin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.