×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Irani vendos kufizime të reja ndaj COVID-19

  FrontOnline
  04 Korrik 2020

  Presidenti i Iranit, Hassan Rohani thotë se të gjithë iranianët që nuk bartin maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore dhe vendet e punës, që nuk respektojnë protokollet shëndetësore, do të mbyllen për një javë.

  Rohani i bëri këto komente të shtunën, teksa prezantoi hapat e reja për luftimin e COVID-19, sëmundjes që e shkakton koronavirusi.

  “Mosbartja e maskës de fakto është shkelje e të drejtave të njerëzve të tjerë”, tha ai.

  Numri i të vdekurve në Iran ka arritur në 11,408, teksa numri i infektimeve me koronavirus është 237,878, sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë. Por, numri real i infektimeve vlerësohet se është më i lartë.

  Vendosja e maskës në Iran do të bëhet e detyrueshme prej 5 korrikut, tha Rohani, pas rritjes së numrit të infektimeve me koronavirus.

  “Punëtorët qeveritarë nuk do të ofrojnë shërbime për njerëzit që nuk kanë maska dhe punëtorët që nuk respektojnë këto rekomandime, do të dërgohen në shtëpi”, tha Rohani./rel/

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një 17-vjeçar ka vrarë shokun e tij të ngushtë, për arsye se ky i fundit nuk fshiu një postim në rrjetet sociale....
  Të tjera
  Vip23 Shtator 2023
  Kim Kardashian dukej më “e nxehtë” se kurrë e veshur me një bluzë të zezë të ngushtë dhe pantallona të gjera gjatë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Ditën e djeshme është ndarë nga jeta i riu nga Gjilani, Shpresim Jerliu i cili vuante nga një sëmundje. Për vdekjen në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit i ka përshkruar aktivitetet e shtuara ushtarake të Kinës rreth ishullit si “jonormale” dhe paralajmëroi se rrit...
  Sport23 Shtator 2023
  Athletico Paranaense ka ofruar një përditësim për dëmtimin e sulmuesit Vitor Roque dhe ka konfirmuar se ai ka pësuar dëmtim të ligamentit...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryeministri rumun, Marcel Ciolacu do të udhëtojë në Kiev së bashku me disa nga ministrat e tij. Në këtë vizitë pritet të...
  Vip23 Shtator 2023
  Shakira po jetonte përrallën e saj me Gerard Piqué, përpara se jeta e saj në ëndërr të kthehej në një makth pas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.