×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Irani do të ndalojë mbajtjen e kafshëve shtëpiake dhe shëtitjen e qenve

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Irani do të ndalojë mbajtjen e kafshëve shtëpiake dhe shëtitjen e qenveIrani së shpejti do të ndëshkojë mbajtjen e kafshëve shtëpiake dhe qentë në këmbë, raportojnë mediat lokale.

  Të ashpër në parlament kanë përgatitur një ligj të ri që do të sanksionojë ecjen e qenve me gjoba të larta dhe do të konfiskojë makinat në të cilat do të ngasin kafshët shtëpiake për tre muaj.

  Përveç kësaj, pronarët nuk do të mund të marrin me qira një shtëpi apo apartament për pronarët e kafshëve shtëpiake.

  Sipas Islamit, mbajtja e kafshëve shtëpiake në shtëpi konsiderohet e papastër, por klerikët iranianë kanë shkuar një hap më tej duke besuar, për shembull, se shëtitja e qenve shkakton panik në popullatë.

  Policia ka tentuar disa herë të vendosë ndalesën, por nuk është realizuar, ndaj tani për herë të parë futet me ligj.

  Por ata që e njohin situatën në Iran presin që pronarët e kafshëve shtëpiake të injorojnë ligjin, ashtu si ndalimet e mëparshme./FrontOnline/

   

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.