Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Irani dënon sulmet amerikane në Siri

  FrontOnline
  26 Mars 2023

  Teherani ka dënuar sulmet e Shteteve të Bashkuara ndaj forcave të lidhura me Iranin në Siri. Siç raportohet, nga këto sulme janë vrarë 19 persona. Uashingtoni ka thënë se ka kryer këto sulme pas një sulmi vdekjeprurës me dron ndaj forcave amerikane.

  Ministria e Jashtme iraniane dënoi “sulmin terrorist të ushtrisë amerikane ndaj caqeve civile” në rajonin lindor sirian të Deir Ezor.

  Uashingtoni tha se ka kryer sulme hakmarrëse pasi një kontraktor amerikan u vra – dhe një kontraktor tjetër dhe pesë pjesëtarë të personelit ushtarak u plagosën – në një sulm me dron “me origjinë siriane” që goditi bazën e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja në Siri të enjten.

  Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut tha se të paktën 19 persona janë vrarë, shumica nga ta sirianë, pas sulmeve që SHBA-ja kreu mëngjesin e së premtes.

  Ky grup monitorues tha se sulmet amerikane nxitën sulme të tjera me raketa nga milicitë e e mbështetura nga Irani.

  Qeveria siriane, që ka aleat të ngushtë Iranin, ka akuzuar SHBA-në se ka gënjyer lidhur me shënjestrat e sulmeve të saj ajrore për të justifikuar “aktin e saj të agresionit”.

  SHBA-ja ka afër 900 trupa në mbarë verilindjen e Sirisë, për të luftuar ndjekësit e mbetur të grupit militant Shteti Islamik, dhe për të mbështetur Forcat kurde Demokratike Siriane, që kontrollojnë pothuajse gjithë verilindjen e Sirisë.

  Personeli amerikan në Siri shpesh ka qenë cak i sulmeve nga grupet e milicive që Uashingtoni thotë se mbështeten nga Teherani.

  Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Nasser Kanani, tha se prania e trupave amerikane në Siri është “joligjore” dhe “shkel ligjin ndërkombëtar dhe sovranitetin kombëtar” të Damaskut. Por, ai tha se forcat iraniane janë në Siri me kërkesën e Damaskut.

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Më shumë se 30 ushtarë paqeruajtës të NATO-s që janë plagosur në tri komunat në veri të vendit në përleshjet me protestuesit...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka konfirmuar se është duke punuar që të organizojë një takim urgjent mes kryeministrit Kurti...
  Lajme30 Maj 2023
  Shefi për Politikë të Jashtme, i BE-së, Josep Borrell, ka kërkuar sot që Kosova t’i pezullojë menjëherë operacionet e policisë në veri....
  Lajme30 Maj 2023
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka thënë se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell...
  Sport30 Maj 2023
  Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.