[wp-story]

Bota/Rajoni

Irak/ Ndërron jetë për shkak të coronavirusit politikani, vdekja e parë e një zyrtari në vend

Irak/ Ndërron jetë për shkak të coronavirusit politikani, vdekja e parë e një zyrtari në vend
17:49 | 17 Qershor 2020

Një politikan irakian ka vdekur nga koronavirusi duke u bërë zyrtari i parë që në këtë vend që humb betejën me sëmundjen, thanë të martën autoritetet shëndetësore.

Tawfiq Al Yasiri, i cili drejtoi Koalicionin Kombëtar irakian dhe shërbeu në marinën irakiane, ndërroi jetë të dielën vonë pas kontraktimit të sëmundjes, sipas agjencisë së lajmeve vendase.

“Ministria e Mbrojtjes vajton për vdekjen e Dr Tawfiq Al Yasiri për shkak të koronavirusit. Ne kujtojmë qëndrimet e tij heroike, profesionale dhe humanitare gjatë gjithë shërbimit të tij në ushtri, e cila u mbajt me integritet, “tha ministria në Twitter.

Al Yasiri, ish-gjeneral brigade dhe një nga shumë oficerët ushtarakë të Irakut që u kthye kundër ish-diktatorit Saddam Hussein në 1991 dhe jetoi në mërgim deri në pushtimin e udhëhequr nga SHBA në 2003.

Disa deputetë të parlamentit gjithashtu janë prekur nga sëmundja dhe po trajtohen.

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera