Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Investime miliona euro nga Danimarka

  FrontOnline
  16 Gusht 2020

  Qeveria Daneze është duke përkrahur një projekt milionësh që të rikthej në shtëpitë e tyre imigrantët jo të rregullt që vijnë në Ballkanin Perëndimore nga vendet e Lindjes së Mesme apo tjera vende.

  Ky projekt po përkrahet poashtu edhe nga Gjermani, Austria, Holanda dhe BE-ja.Me anë të këtij projekti, imigrantët jo të rregullt që po qëndrojnë në Ballkanin Perendimorë po ndihmohen të rikthehen në shtëpitë e tyre.

  Ministri i Punëve të Jashtme dhe Imigracionit, Mattias Tesfaye ka thënë se kufijtë e Evropës nuk janë të hapur për imigrantët jo të rregullte.“Mijëra imigrantë janë duke qëndruar në vendet e Ballkanit.

  Ata duan të shkojnë në veri por kufijtë e Evropës nuk janë të hapur. Nuk imigracion të lirë. Prandaj ne po investojmë 15 milionë që të rikthejmë në mënyrë vullnetare në shtëpitë e tyre, Lindje të Mesme ose Pakistan apo nga do që vijnë”, u shprehë ai.Ky projekt që po mbështet edhe nga vendet tjera të Evropës, deri më tani ka kthyer në shpitë e tyre 1500 migrantë që kaë qëndruar në vendet e Ballkanit Perëndimor si Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.