×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Interpoli zhgënjen Iranin për arrestimin e Trumpit: S’ndërhyjmë në raste me karakter politik

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Organizata ndërkombëtare e policisë, Interpol, i ka dhënë përgjigje negative kërkesës së Iranit për arrestimin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në lidhje me vrasjen e gjeneralit Qassem Soleimani në janar të këtij viti.

  Përmes një deklarate, kjo organizatë ka thënë se nuk merr përsipër ndonjë ndërhyrje apo aktivitet me karakter politik, ushtarak, fetar apo racor, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.

  “Prandaj, nëse ose kur kërkesa të tilla dërgohen në Sekretariatin e Përgjithshëm, Interpoli nuk do t’i shqyrtonte kërkesat e kësaj natyre”, thuhet në deklaratë.

  Përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara për Iranin, Brian Hook, tha se Teherani është duke bërë një propagantë që askush nuk e merr seriozisht.

  “Vlerësimi ynë është se Interpoli nuk ndërhyn dhe nuk lëshon njoftime të kuqe që bazohen në natyrë politike”, tha Hook gjatë një konference për gazetarë me ministrin saudit për çështje të jashtme në Riad.

  Prokurori i Teheranit, Ali Alqasimehr, tha të hënën se Irani ka dorëzuar fletarrestim ndërkombëtar për presidentin amerikan për rolin e tij në vrasjen e komandatit të forcave Quds, Qassem Soleimani, përmes një sulmi me dron në janar të këtij viti.

  Sipas tij, Irani ka lëshuar fletarrestime edhe për disa zyrtarë politikë dhe ushtarakë të Shteteve të Bashkuara, të cilët i akuzoi për vrasje dhe akte terroriste.

  Vrasja e ushtarakut Soleimani afër aeroportit të Bagdadit i kishte sjellë afër konfliktit të armatosur Iranin dhe Shtetet e Bashkuara. Marrëdhëniet mes dy vendeve janë tensionuar që nga tërheqja e ShBA-së nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 dhe kthimi i sanksioneve ekonomike kundër Republikës Islamike.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit bëri të ditur se ambasadori i saj dhe stafi tjetër i ambasadës janë kthyer në Teheran, një...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, dha dorëheqje nga kjo pozitë, për t’u bërë shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian në...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili ka thënë se vrima nga e cila rridhte buxheti...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadorët e shteteve më të fuqishme në botë u bën bashkë të dielën në Klan Arena. Ata shkuan për të parë finalen...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.