Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Instituti slloven me analizë rreth rrethanave të reja në dialogun Kosovë-Serbi

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Raportet mes Kosovës dhe Serbisë janë tejet komplekse dhe nuk mund të shikohen përmes prizmit “bardh-zi”.

  Ripërtëritja e dialogut ka më shumë sesa domethënie simbolike: Kryeministri Hoti është “fytyrë e re” në tavolinën e negociatave dhe përfaqëson Kosovën në kohën kur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përballet me aktakuzë për krime lufte dhe kur kriza pandemike po vazhdon, ka vlerësuar Instituti Ndërkombëtar për Studime Ballkanike dhe të Lindjes së afërt (IFIMES) me seli në kryqytetin slloven, në analizën e vet të radhës rreth Ballkanit Perëndimor.E titulluar “Përpjekja për përsëritjen e historisë”, analiza trajton dialogun e rinisur pas 18 muajsh ndërprerjeje, midis Kosovës dhe Serbisë.

  Dialogu ka rifilluar më 16 korrik, i kryesuar nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Krahas takimit mes tyre, kanë nisur edhe takimet mes grupeve të ekspertëve të pjesëmarrësve në dialog.

  Pjesë e dialogut nuk është më presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ndaj të cilit është ngritur aktakuzë nga Zyra e Prokuorit të Specializuar.

  Sipas institutit slloven, e dukshme është fuqia e pabarabartë e pjesëmarrësve në dialog.“Kryeministri i Kosovës Hoti nuk e ka përkrahjen politike për vazhdimin e dialogut. Qeveria e tij u krijua me vetëm 61 prej 120 votash, pikërisht sa i duheshin. Në Kuvendin e Kosovës, një opozitë e fortë e Lëvizjes Vetvendosje dhe Partisë Demokratike të Kosovës konsiderojnë se qeveria aktuale nuk ka legjitimitet ta udhëheqë dialogun”, shkruhet në analizë.Dialogu, sipas IFIMES, nuk do të jetë aspak i lehtë, “pasi që në fokus do të vihen çështja e dhimbshme e të zhdukurve, por edhe mos përmbushja e marrëveshjeve të arritura dhe të nënshkruara në Bruksel më 2013, lidhur me Asociacionin e Komunave me shumicë Serbe”.

  Se dialogu nuk mund të shikohet nga prizmi “bardh e zi”, si shkruan instituti nga Sllovenia, konfirmohet edhe nga fjalët e Vuçiqit.“Mund të flasim për gjithçka, nëse bëhet fjalë për kompromis. E rreth asaj që shqiptarët të fitojnë gjithçka dhe Serbia asgjë – nënshkrimin tim nuk do ta merrni kurrë”, kishte deklaruar ai.

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Gjykata Themelore në Gjakovë, ka shpall aktgjykim dënues ndaj të pandehurit H.H., i cili akuzohet për veprën penale “Ngacmimi Seksual”. Sipas një...
  Lajme31 Mars 2023
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka dënuar aktin e djegies së disa veturave të qytetarëve të nacionalitetit serb në veri...
  Lajme31 Mars 2023
  Gjykata Themelore e Ferizajt është zgjedhur si gjykata më transparente me publikun në Kosovë, për shkak të publikimit më të madh të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë ka tronditur mëngjesin e kësaj të premteje Turqinë. Mediat vendase bëjnë me dije se thellësia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Marrëveshja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës e datës 23 nëntor 2022 nuk ka një afat të caktuar apo datë skadence, tha zëdhënësi ipër...
  Lajme31 Mars 2023
  Të hënën në Gjykatën Speciale do të fillojë gjyqi ndaj krerëv të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi...
  Vip31 Mars 2023
  Fituesi i “Big Brother Canada”, Kevin Jacobs, është tejet aktiv në rrjete sociale, pasi fitoi një numër të madh ndjekësish në ‘Instagram’,...
  Lajme31 Mars 2023
  Diplomati i karrierës, Agron Maloku ka paditur Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) që udhëhiqet nga Donika Gërvalla. Padia e...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, ku është theksuar se brenda dy vitesh qeverisje nga Albin Kurti,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.