×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Instituti italian i Shëndetit Publik me lajmërim ‘shokues’ për fillimin e shfaqjes së COVID-19

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Koronavirusi COVID-19 në pjesën veriore të Italisë ka qenë prezent që në dhjetor të vitit të kaluar, pra dy muaj përpara konfirmimit të rastit të parë të diagnostikuar, sipas një studimi të fundit të Institutit të Shëndetit Kombëtar Italian.

  Gjurmët e virusit u zbuluan në mostrat e ujërave të zeza në qytetet e Milanos dhe Torinos në fund të vitit të kaluar dhe në Bolonja në janar thuhet ne studim.

  Ky institut kreu një analizë të ujërave të ndotura të mbledhura nga tetori 2019 deri në shkurt 2020 përpara se COVID-19 të godiste zyrtarisht Italinë, transmeton Bweb.

  Mostrat nga tetori dhe nëntori 2019 ishin negative, duke treguar që virusi nuk kishte mbërritur, tha ekspertja e cilësisë së ujit Giuseppina La Rosa.

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sonte para objektit të Shtëpisë së Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, janë ndezur qirinj në kujtim të Liridona Ademajt, e vrarë në...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi ka shpërndarë një video lidhur me protestën që po zhvillohet – në kërkim të drejtësisë...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Julen Lopetegui ka refuzuar një ofertë luksoze nga klubi arab Al-Ittihad që do ta bënte atë njërin ndër trajnerët më të pagua...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e Big Brother VIP Kosova, Linda ka pasur një përplasje të ashpër me Bucin. “Edona është ‘queen’ për ty”, ka qenë...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova Santiana dhe Ylli kanë biseduar me njëri-tjetrin. Santiana iu ka drejtuar Yllit duke i thënë se...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.