Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  INSTAT: Shtylla kryesore e turizmit në Shqipëri mbeten shqiptarët e Kosovës

  FrontOnline
  26 Mars 2023

  Pjesa më e frekuentuar e bregdetit në vend sa i takon turizmit të organizuar, Durrësi dhe Golemi, prej vitesh po përpiqen të konsolidojnë një ofertë gjithëvjetore për vizitorët. Nga viti në vit, numri i strukturave që qëndrojnë hapur edhe në dimër po rritet dhe paketat po konsolidohen gjithmonë e më shumë.

  Ajo që e ushqen këtë është turizmi i fundjavave nga vendasit, por sidomos shqiptarët e Kosovës. Teksa shifrat e lëvizjes së shtetasve flasin për një “bum” turistik në vend, strukturat akomoduese në zonën e Golemit shprehen se numri i vizitorëve në përgjithësi ka qenë njëlloj si në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Tregu i Kosovës, nga ana tjetër, ka shënuar ulje të shifrave, duke e bërë aktivitetin më sfidues. Grupet e para të të huajve pritet të vijnë në mars dhe prill.

  Durrësi dhe Golemi, edhe pse një epiqendër e turizmit të organizuar gjatë verës, janë ndoshta ndër destinacionet më të vizituara gjatë gjithë vitit, kryesisht në fundjavë.

  Zhvendosja masive e kryeqytetit shqiptar, por edhe e rajoneve të tjera të afërta, kanë ndikuar në rritje të numrit të hoteleve që mbajnë hapur dyert nga viti në vit edhe pse shtylla kryesore mbeten në fakt shqiptarët e Kosovës.

  Turizmi patriotik cilësohet pjesa më e rëndësishme e turistëve që gjallërojnë bregdetin e këtij rajoni gjatë vitit. Dimri i butë që lamë pas, ku temperaturat e ulëta ekstreme munguan, krijuan përshtypjen se edhe frekuentimi i bregdetit do të ishte më i lartë falë kohës së mirë.

  Perceptimi mbështetet edhe në statistikat e lëvizjes së shtetasve, ku në janar u raportuan 377 mijë shtetas të huaj që hynë në vend, gati 94.2% më shumë.

  Por teksa kjo shifër mund të jetë e vërtetë dhe ky “lumë” turistësh të jetë shpërndarë kudo nëpër Shqipëri, në strukturat e Durrësit nuk është reflektuar me ndonjë rritje domethënëse, madje turistët nga Kosova kanë pasur prani më të dobët se vjet.

  Shifrat e vizitorëve afërsisht si në vitin 2022

  Strukturat akomoduese më të mëdha në bregdetin e Durrësit kanë qenë aktive si çdo vit në hartimin dhe ofrimin e paketave “half board” (fjetje dhe dy vakte të përfshira) për vizitorët e fundjavave, një praktikë që vijon prej vitesh dhe parapëlqehet sidomos nga shqiptarët e Kosovës. Përfaqësuesit e këtyre strukturave nënvizojnë se ecuria e vizitorëve është njëlloj si vitin e shkuar, pa ndonjë rritje të dukshme.

  “Dimri ka qenë i mirë, mund të themi me po të njëjtat shifra si viti i shkuar. Ka lëvizje shumë të vogla, që nuk bëjnë diferencë. Gjithsesi, duhet të themi se situata ka qenë e mirë për sektorin. Të paktën 80% e strukturave në bregdetin e Golemit apo Durrësit kanë qëndruar të hapura.

  Pak prej tyre janë mbyllur”, – tha Blerim Norja Drejtor i Përgjithshëm i hoteleve “Royal G”. Të njëjtën tendencë konfirmon edhe administratori i FAFA Group, Fatos Çerenishti, një ndër grupet me kapacitetin më të madh akomodues në vend prej 1800 shtretërish. Sipas tij, shqiptarët e Kosovës kanë pasur një prani më të ulët për dy arsye.

  “Dimri ka pasur turistë, por nga ajo që konstatoj ka rënie me 20-30% në raport me vitet e tjera. Mendoj se këtu ka pasur ndikim rënia e numrit të turistëve nga Kosova.

  Arsyet e kësaj tkurrje kanë të bëjnë me një situatë më të dobët ekonomike, për shkak të krizës së çmimeve me të cilën jemi përballur të gjithë, biznese e individë, por ndoshta ka ndikuar disi dhe situata politike.

  Është jo shumë e ngrohtë si situatë dhe luhatjet rrisin pasigurinë, duke i bërë njerëzit më të kujdesshëm.

  Prania më e lartë e turistëve nga Kosova ka qenë gjatë festave të nëntorit dhe më pas, frekuentimi ka qenë i tkurrur”, – nënvizon z.Çerenishti.

  Prej disa kohësh, në lëvizjet e shtetasve, mbetet e paqartë mënyra sesi llogariten hyrjet nga Kosova, duke qenë se nga mesi i vitit të shkuar, dy qeveritë u angazhuan për kalim të lirë të qytetarëve pa qenë nevoja të regjistrohen në pikën doganore.

  Kjo praktikë, e cila fillimisht u deklarua se do të zinte vend vetëm në sezonin turistik dhe gjatë fundjavave, në fakt u deklarua se do të shtihej gjatë gjithë vitit.

  Turizmi në janar, të huajt rritje 94.2%, më shumë shqiptarë ikin jashtë

  Viti 2023, të paktën sipas shifrave zyrtare, ka nisur mirë për sektorin e turizmit. Të dhënat e INSTAT bëjnë të ditur se në janar hynë në vend 377 mijë shtetas të huaj, me rritje 94.2% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

  Nuk kanë munguar as daljet e shtetasve shqiptarë nga vendi. Po sipas INSTAT, në janar 2023 dolën nga vendi 542 mijë shtetas shqiptarë, me një rritje 45.8% me bazë vjetore.

  Sipas njoftimit të INSTAT, hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në janar 2023, janë 833.450. Ky tregues rezulton me rritje 83,6%, krahasuar me janar 2022.

  Daljet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj nga territori i Shqipërisë, gjatë janar 2023, janë 954.933, duke shënuar një rritje me 57,2%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

  Hyrjet e shtetasve

  Në janar 2023, numri i shtetasve shqiptarë që hynë në territorin shqiptar është 456.239. Ky numër është rritur me 75,6%, krahasuar me janar 2022. Numri i shtetasve të huaj që hynë në territorin shqiptar është 377.211. Ky numër është rritur me 94,2%, krahasuar me janar 2022.

  Daljet e shtetasve

  Daljet e shtetasve shqiptarë nga territori i Shqipërisë, gjatë muajit janar 2023 janë 542.113.

  Krahasuar me janar 2022, ky numër është rritur me 45,8%.

  Daljet e shtetasve të huaj nga territori i Shqipërisë në janar 2023, janë 412.820. Krahasuar me janar 2022, ky numër është rritur me 75,3%.

  Në janar 2023, rajoni me numrin më të lartë të hyrjeve të shtetasve të huaj në Shqipëri është rajoni i Europës me 366.257 shtetas, pasuar nga Amerika dhe Azia Lindore/Paqësori, përkatësisht me 7.051 dhe 1.308 shtetas./Monitor.al

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një sondazh tregon rënie rekord të shkallës së qytetarëve që janë të kënaqur me qeverinë në Gjermani dhe se 1 në 5...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ukraina e kupton se është “e pamundur” të bashkohet me NATO-n derisa të përfundojë lufta, tha presidenti i saj. Volodymyr Zelenskyy tha...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Zëvendës-kryeministrja e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla gjatë fjalimit të saj në seancën e Kuvendit ku po diskutohet për gjendjen në veri,...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal (MAPL), Elbert Krasniqi, në seancën e Kuvendit të Kosovës, ka bërë të ditur se dy kryetarët...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, është takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Ai tha se raportet e Kosovës me ShBA-në...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Kuvendi Kombëtar i Republikës Srpska mirëpret të drejtën e Serbisë për të mbrojtur të drejtën për mbijetesë të popullit serb në Kosovë...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka folur në seancën e veçantë në Kuvend, e cila është thirrur për...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mundur ta “fusë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.