×
 • Auto
 • Auto

  Instagram ka mundësi të kapërcejë Twitter-in për lajme gjatë vitit të ardhshëm

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Edicioni më i fundit i raportit dixhital të lajmeve nga instituti Reuters zbulon ndryshimet e shpejta në mënyrën se si njerëzit janë duke u përfshirë me histori lajmesh dhe organizatat që hulumtojnë dhe raportojnë ato.

  Besimi dhe angazhimi me burime tradicionale të lajmeve po bie, veçanërisht në mesin e të rinjve, transmeton lajmi.net.

  Shumë njerëz po i gjenin lajmet e tyre përmes këtyre faqeve të rrjeteve sociale në mënyra krejtësisht të ndryshme, me aplikacione të tilla si Instagram promovojnë formate të reja si “histori” dhe video të shkurtra.

  Kjo ka bërë që njerëzit të kërkojnë më shumë përmbajtje vizuale sesa histori, sugjeroi Instituti Reuters.

  Instagram tani përdoret nga 11% e njerëzve në grupmoshat për lajme, shkruan Independent. Kjo është pothuajse aq sa përdor Twitter tashmë, dhe ka të ngjarë ta kapërcejë atë parakalim në 2021, tregoi raporti.

  Jashtë Instagram-it, shumica e njerëzve ende i drejtohen Facebook-ut për pjesën më të madhe të lajmeve të tyre përmes rrjeteve sociale, me 36% të njerëzve që tregojnë se e kishin përdorur atë për të gjetur histori.

  YouTube është në vendin e dytë, me 21%, me WhatsApp duke u përdorur nga 16% e njerëzve për t’u angazhuar me lajmet.

  Instagram dhe Snapchat janë dëshmuar të pëlqyera në mesin e të rinjve, me shumë që marrin lajmet e tyre nga të famshëm në ato platforma.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Auto29 Nëntor 2023
  Kamionçina e shumëpritur e Tesla-s, Cybertruck pritet të bëjë debutimin zyrtar të enjten më 30 nëntor. Në këtë event, prodhuesi amerikan i...
  Auto25 Nëntor 2023
  Nga tetori i vitit të ardhshëm, gjatë sezonës së dimrit në Gjermani, vozitësit nuk do të lejohen më të vozisin veturat me...
  Auto24 Nëntor 2023
  A e dini se cilat vetura paraqesin rrezikun më të madh për këmbësorët? Instituti Amerikan për Sigurinë në Trafik (IIHS) bëri një...
  Të tjera
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputetë të Kuvendit të Kosovës po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata sot kanë vizituar Ambasadën e Kosovës në këtë shtet...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, ka mbajtur konferencë për medie pas konstituimit të Komisionit Hetimor për rezervat shtetërore....
  Lajme30 Nëntor 2023
  -Në Gjykatën Themelore në Prishtinë është mbajtur shqyrtimi gjyqësorë në të cilin gjatë dhënies së dëshmisë e dëmtuara Valdete Idrizaj tha se...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Blerim Vela ka dhënë dorëheqje nga pozita e shefit të stafit të kabinetit të presidentes së Republikës së Kosovës, Vjosa osmani. Lajmin...
  Bota/Rajoni30 Nëntor 2023
  Hamasi ka marrë përgjegjësinë për të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem mëngjesin e sotëm, ku 3 persona humbën jetën dhe...
  Lajme30 Nëntor 2023
  Deputeti i Kuvendit nga radhët e AAK-së, Pal Lekaj, në seancën e sotme plenare ka thënë se Raporti i Progresit edhe kësaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.