Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Infermieri: Ne matim temperaturën, s’e kemi aftësinë e ministrit që të dallojmë koronavirusin me sy

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Asnjë shtetas i Kosovës nuk mund të kalojë kufirin Kosovë-Shqipëri nëse ka temperaturë. Në pikat kufitare po qëndrojë infermierë të cilët u matin temperaturën qytetarëve. Nëse hasin me dikë që ka temperaturë ata thërrasin menjëherë ekipin mjekësor.

  Infermieri Fitim Karimani që shërben në pikën kufitare në Vërmicë ka treguat në detaje detyrën e punës së tyre.

  “Ne si infermierë kemi për detyrë matjen e temperaturës mirëpo fatkeqësisht nuk e kemi atë aftësi sikur të ministrit që me sy me i identifiku kush është me Covid-19, mirëpo temperatura është një indikator kryesor i Covidit”, tha Karimani.

  “Ne e matim temperaturën dhe në moment që temperaturë të ngritur në bashkëpunim me policinë thërrasim Institutin Rajonal të Shëndetit publik ose në numrin 194 ku vjen ekipi mjekësor. Një person me temperaturë s’mund ta kalojë pikën kufitare, flas për shtetasit e Republikës së Kosovës”, shtoi ai

  Ishte Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ai i cili në një seancë të Kuvendit të Kosovës në përplasje me deputetë të VV’së kishte thënë se ‘në sy shihesh që ke simptome të Covid-19’.

  “I nderuar deputet pas karantiminit të plotë ka qenë edhe pesë edhe dy raste jo vetëm këtu po në të gjithë botën, ajo më e keqja ka ndodhë pas datës 12 qershor. Mbyllne seancën edhe jau lexoj me emra anëtarët e juj që janë të infektuar pas datës 12 qershor. Mbyllne seancën jau lexoj me emra me mbiemra. Ju jeni persona kontakti, ecni ren bëni testet, pse po ikni nga testet. Ti je me simptoma.  Në sy shihet se ki simptoma, sytë të kallxojnë që ki simptoma”, kishte thënë Zemaj në korrikun e këtij viti.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.