Lajme

Infektologu Tolaj: Rreth 300 mijë kosovarë janë infektuar me Covid-19

Infektologu Tolaj: Rreth 300 mijë kosovarë janë infektuar me Covid-19
22:32 | 13 Tetor 2020

Përkundër që sipas statistikave të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, më pak se 17 mijë persona në Kosovë janë infektuar me virusin Covid-19, ky numër vlerësohet të jetë shumë më i madh.

Infektologu Ilir Tolaj, ka treguar se numri i të infektuarve ka mundur të shkoj deri në 300 mijë.

“Personalisht mendoj që numri i të infektuarve në Kosovë mund të jetë i shifrave deri në 300 mijë dhe se shumica prej tyre e kanë kaluar qoftë në mënyrë asimptomatike qoftë me pak simptoma. Mos të harrojmë janë shumë raste në Kosovë që edhe pse kanë pasur simptoma, nuk e kanë pasur mundësin të testohen”, ka deklaruar ai për Front Online.

Cilat janë dallimet ndërmjet gripit sezonal dhe virusit Covid, flet infektologu kosovar

I pyetur se nëse rrezikohemi nga vala e dytë e virusit Covid-19 e cila ka filluar në shtetet tjera, ai është shprehur se ajo që do të ndodh në rajon do të ndodh edhe në Kosovë.

“Kosova nuk është e izoluar, prandaj ajo që ndodh në rajon do të ndodh edhe te ne. Në çfarë mase do të kemi një valë të re, a do të jetë ajo shumë serioze apo më e moderuar, do të varet se në çfarë përqindje populli është i infektuar deri tani”, ka thënë ai për Front Online.

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera