Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Infektologu kosovar: Mos i hidhni maskat në rrugë, virusi mund të qëndrojë aty deri në tre ditë

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Hedhja e maskave dhe dorezave të përdorura nëpër rrugë paraqet një rrezik të madh për shëndetin publik e sidomos tani kur po përballemi me pandeminë COVID-19.

  Infektologu Arben Vishaj thotë se përhapja e virusit ndodhë shumë lehtë për shkak se virusi mund të qëndroj dy deri në tre ditë në produktet e përdorura që janë hedhur në rrugë.

  Pamje të tilla të maskave dhe dorëzave të përdorura nga pacientët shihen vazhdimisht në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës por jo vetëm aty, pamje të tilla shihen kudo nëpër rrugë dhe kjo paraqet rrezik të madh për shpërndarjen e COVID-19.

  Madje infektologu Arben Vishaj thotë se virusi mund të qëndroj deri në disa ditë në maskë.

  “Në qoftë se një pacient paraprakisht ka mbajtur maskën dhe ka qenë i infektuar, mundësia që të përhapë virusin është shumë e madhe. Virusi mund të qëndroj deri në dy ditë ose edhe tri ditë kështu që apeloj që maskat që përdoren të hidhen në koshin e mbeturinave dhe assesi në tokë”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Arben Vishaj.

  Vishaj po ashtu thotë se virusi është shumë i shpejtë edhe përmes pështymës në rrugë, përcjell Telegrafi.

  Se ka shumë maska të hedhura në oborrin e QKUK-së e thotë edhe Ferat Zejnullahu nga kompania “Pastrimi”.

  Zejnullahu madje tha se një gjë e tillë po i bën të ndjehen të rrezikuar nga infektimi me virusin corona.

  ‘’Tetë orë e kemi orarin, prej mëngjesit deri në ora tre vazhdimisht gjejmë maska dorëza vend e pa vend, e janë koshat e janë vendet…”, deklaroi Ferat Zejnullahu nga kompania ‘’Pastrimi’’.

  Një situatë e tillë po u pengon edhe kalimtarëve të rastit.

  “Mirë jo, pasi prej këtyre po përhapet sëmundja. Sidomos këtu në spital nuk duhet të ndodhin këto gjëra”, thotë qytetari Ruzhdi Kryeziu.

  Ndërkohë profesionistët shëndetësorë po bëjnë thirrje që t’i evitojnë veprimet e tilla të papërgjegjshme.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Gazetarët në terren raportojnë se përfaqësues të Listës Serbe janë duke negociuar me KFOR-in edhe në Leposaviq. Më herët ishte informacioni se...
  Lajme29 Maj 2023
  Një prani e shtuar e ushtarëve të KFOR-it gjendet para objekteve të komunave të Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçanit e Zubin-Potokut. Kryetari...
  Lajme29 Maj 2023
  KFOR-i është duke e ruajtur sigurinë e objekteve të komuanve në veri të vendit, aty ku sot do të nisin punën kryetarët...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se mbrëmë vonë kishte një telefonatë nga përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë...
  Lajme29 Maj 2023
  Në Zveçan bllokohet rruga drejt ndërtesës së komunës. Gazetarja e Radios Evropa e Lirë, raporton se në Zveçan është vendosur një gardh...
  Lajme29 Maj 2023
  Serbët e veriut të Kosovës kanë filluar të mblidhen e të dalin në rrugë qysh para orës 07:00. T7 raporton se tashmë...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetarët e katër komunave me shumicë serbe Mitrovicë e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan, sot do të nisin punën zyrtarisht në...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Lajme29 Maj 2023
  Në Kosovë në këtë javë pritet të mbajë mot i ngjashëm me të javës së kaluar. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, deri...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.