×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Infektologu gjerman: Mbrojtja nga vaksinat është më e dobët për shkak të tendosjes deltas

  FrontOnline
  13 Nëntor 2021

  Ndërkohë që Gjermania po shkon drejt kulmit të valës së katërt të pandemisë dhe shtretërit spitalorë po mbushen, të dhënat tregojnë se një përqindje në rritje e të prekurve janë të vaksinuar.Çfarë fshihet pas këtyre shifrave? “Aktualisht, afër 44 për qind e pacientëve mbi moshën gjashtëdhjetë vjeç që janë në terapi intensive me koronavirus janë ata që janë vaksinuar. Gjermania ka regjistruar numrin më të madh të personave të infektuar që nga fillimi i pandemisë.

  Siç shpjegojnë ekspertët, ky term përshkruan një situatë kur personat e vaksinuar ende sëmuren. Kështu, ata jo vetëm që janë të infektuar, por kanë edhe simptoma, ndonëse të lehta. Kushdo që përfundon në terapi intensive sigurisht që nuk ka simptoma të lehta, por shumë serioze. Sipas të dhënave të fundit nga dosja zyrtare, në Gjermani janë 2828 persona në terapi intensive për shkak të koronavirusit, gjysma e të cilëve janë me aparate respiratore. Kjo është ende dy herë më shumë se dhjetori i kaluar, por ende nuk kishte vaksinim masiv. “Sa më shumë njerëz të vaksinojmë, aq më shumë njerëz do të vaksinohen në mesin e infeksioneve të reja. Sepse ne e dimë që për fat të keq vaksina nuk mbron njëqind për qind,” tha Bernd Salzberger, një profesor në Klinikën Universitare në Regensburg dhe president i Gjermanisë. Shoqëria e Sëmundjeve Infektive./FrontOnline/

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.