×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Indeksi i Mjerimit” | Këto janë 10 vendet më të pakënaqura në botë

  FrontOnline
  08 Qershor 2023

  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe gjithashtu konfliktet janë vendimtare për futjen e shteteve në këtë listë.

  Në krye të listës për vitin 2022 është Zimbabve. Kombi afrikan, shtëpia e rreth 16 milionë njerëzve, tani renditet në mesin e pesë kombeve më të zymta për të tretin vit radhazi.

  10 vendet e para u plotësuan nga Venezuela, Siria, Libani, Sudani, Argjentina, Jemeni, Ukraina, Kuba dhe Turqia, të cilat kryesuan renditjen si vendet më të pakënaqura në botë. Ukraina, e cila aktualisht po mbron territorin e saj në një luftë të dhunshme dhe të përgjakshme të nisur nga forcat pushtuese ruse të Vladimir Putinit, renditet në vendin e tetë.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Tre persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në qendër të kryeqytetit tajlandez, Bangkok....
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) pretendon se ka goditur një rrjet të madh spiunazhi rus në jug të vendit. SBU pretendoi...
  Të tjera
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Sport03 Tetor 2023
  Sulmuesi brazilian, Neymar ka shënuar golin e tij të parë me fanellën e Al-Hilal që prej kur u bë pjesë e tyre...
  Vip03 Tetor 2023
  Industria e argëtimit vjen gjithmonë me një dozë talenti dhe një spërkatje të thashethemeve të të famshmëve dhe spekulimeve romantike. Subjekti më...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë që sulmi terrorist i 24 shtatorit mund të jetë i vetmi nga Serbia....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.