Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Incizoi krimet e serbëve në Krushë, flet Bellanica: Basha më gënjeu, ky është fati i kasetës

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Milaim Bellanica, personi i cili filmoi momentin e krimeve të serbëve ndaj kosovarëve në fshatin Krushë e Madhe, thotë se kasetën ia ka dhënë Lulzim Bashës.

  I ftuar në Open ai tregoi të gjithë ngjarjen se si në fillim ia dorëzoi një kopje të kasetës BBC dhe më pas Lulzim Bashës.

  “Atë natë që u publiku në BBC, zbriti helikopteri në shtëpinë ku flija, aty kanë qenë refugjatët e Suharekës. Ata u tutën se mos po vjen armiku. Ishin persona me logon e Gjykatës së Hagës.

  Më thirri Lulzim Basha dhe tha Milaim Bellanica a je aty, dhe më thirrën të bisedoja me to? Shkova të bisedoj me ta. Kaseta ka qenë sa paketa e cigareve. Dhe me thanë kush të paguar ty për të bërë këtë inçizim. Basha ma bëri këtë pyetje. Dhe unë i thashë që nuk e kam bërë për asnjë. Në fillim më tha Dashamir Peza. Edhe atij  i thashë që e bëra për familjen që ta dinë gjeneratat se çfarë bën armiku ndaj popullit shqiptar. Pastaj më thotë: A fillojmë bisedën?

  Dhe i thashë që vetëm nëse do dalim jashtë Shqipërisë, se këtu për 5 lekë ta heqin kokën për këtë inçizim. Kështu u thashë që dua të largohem nga Shqipëria. Gjyqi i Hagës nuk largon njerëz, por tha që bashkë me BBC do të largojmë vetëm nëse më jep kasetën origjinale. Gjatë gjithë bisedës kuptova që nuk ishin të bindur se e bënë serbët atë gjë. Lulzim Basha u prezantua, dhe më tha jam me prejardhje nga Peja, i lindur në Shqipëri,” tha Bellanica.

   

   

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  23 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në 24 orët e fundit, nga 140 testime të bëra. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...
  Lajme24 Mars 2023
  Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim” që ka ndodhur më datë 28/02/2023...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri Edi Rama ndodhet në Britaninë e Madhe prej dy ditësh. Në një komunikim në auditorin e Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare,...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka kujtuar se sot shënojmë 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti, sot feston ditëlindjen e 48. Kurti ka lindur më 24 mars 1975 në Prishtinë. Kurti është kryeministri...
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një hotel shtatëkatësh në Stamboll është përfshirë nga flakët mëngjësin e sotëm, duke shkaktuar dy viktima dhe dy të lënduar. Zjarri në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.