Bota/Rajoni

Imazhet e reja tregojnë aktivitete të dyshimta bërthamore në Korenë e Veriut

Imazhet e reja tregojnë aktivitete të dyshimta bërthamore në Korenë e Veriut
09:34 | 09 Korrik 2020

Në incizimet e fundit satelitore është vërejtur një aktivitet kohëve të fundit në një fabrikë të pa raportuar në Korenë e Veriut, për të cilën studiuesit dyshojnë se përdoret për të bërë mbushje bërthamore.

Incizimin e kompanisë Planet Labs e analizuan ekspertë të Institutit për Studime Ndërkombëtare në Midlberi, të cilët besojnë se objekti, i vendosur në fshatin Volo-ri afër Phenianit, është i lidhur me programin bërthamor të Koresë së Veriut dhe është akoma aktiv, transmeton CNN.

“Objekti i ka të gjitha shenjat kryesore të një termocentrali bërthamor të Koresë së Veriut, të tilla si masat e sigurisë, kapacitet e akomodimit, monumentet për vizita të papublikuara nga liderët dhe objektet nëntokësore. Përveç kësaj, ajo është e vendosur pranë një fabrike për ujë të ambalazhuar që nuk ka asnjë nga këto karakteristika”, deklaroi Xhefri Luis, profesor në Institutin Midlberi, i cili është duke përgatitur raport.

Ai shtoi se fabrika është shumë aktive dhe nuk e ka ngadalësuar punën edhe gjatë kohës së negociatave bërthamore, të cilat për momentin janë në ngecje.

“Ata akoma prodhojnë armë bërthamore”, theksoi Luis.

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera