Gjuha:
×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ilir Meta: Përfaqësues të caktuar në Shqipëri nxisin përçarje brenda faktorit të Kosovës

  FrontOnline
  18 Shtator 2020

  Presidenti Ilir Meta në intervistën “Pa maskë” ka deklaruar se në Shqipëri duhet forcuar shteti ligjor dhe të bëhet e paprekshme kushtetuta e vendit.

  Sipas tij, konflikti ndërpartiak në Shqipëri është i stisur dhe nuk është e rastësishme situata e tanishme kur zhvillohen negociatat për Kosovën. Ai vlerëson se përfaqëuse të caktuar të Shqipërisë ndërhyjnë edhe përtë nxitur përçarje brenda faktorit të Kosovës.

  “Nuk është e rastësishme kjo situatë kaq konfliktuale, tërësisht artificiale në Shqipëri. Dikënd e intereson edhe në planin ndërkombëtar që edhe për shkak të momentin që ka qenë dhe që është Kosova në negociata, në proces i cili ka presionet e veta edhe rajonale edhe ndërkomnbëatare, dikujt i ka interesuar që Shqipëria të jetë sa më e dobët. Që Shqipëria të jetë sa më e përçarë. Madje që përfaqësues të caktuar në Shqipëri të ndërhyjnë edhe për të krijuar përçarje brenda faktorit të Kosovës. Ne kemi parë disa raste shumë të qarta. Një nga aktet më të shëmtuara ishte për fat të keq edhe padia që u bë ndaj kryeministrit Haradinaj më parë. Por, faktori kryesor përçarës edhe i politikës në Shqipëri, por edhe i shqiptarëve në tërësi mendoj që tashmëështë evidentuar qartë dhe është edhe pengesa kryesore edhe për integrimin evropian të Shqipërisë dhe për qetësinë që duhet të gjejë vendi ynë”, thotë presidenti Meta./24-ore.info

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë të ditur se e ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan,...
  Lajme31 Maj 2023
  Gazetarja Olha Priadko u strehua sot në Kosovë, në kuadër të programit “Journalists in Residence – Kosovo”. Ajo erdhi bashkë me djalin...
  Lajme31 Maj 2023
  Ish i dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, ka komentuar përsëri për tensionet në veri. Me anë të një...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.