Bota/Rajoni

Ilaçi përforcues i Pfizer neutralizon Omicron

Ilaçi përforcues i Pfizer neutralizon Omicron
14:35 | 08 Dhjetor 2021

Ilaçi përforcues i Covid i Pfizer shkakton një rritje 25-fish të niveleve të antitrupave kundër Omicron, tha kompania sot. Prodhuesi i vaksinës tha se tre injeksione ofrojnë një mbrojtje ‘më të fortë’ kundër variantit.

Doza e tretë shkakton përgjigje antitrupore kundër Omicron të ngjashme me atë që shihet kundër shtameve më të vjetra pas dy dozave. Studimi i Afrikës së Jugut tregon se 40 herë më pak antitrupa të shkaktuar nga Pfizer mund të luftojnë kundër infeksionit Omicron.

Suedia zbuloi atë rënie në aftësinë e trupit për të neutralizuar Omicron, por rënia është më e vogël se ç’duhej. Zyrtari i OBSH-së tha se Omicron ka të ngjarë të jetë më i transmetueshëm se variantet e tjera, por të dhënat sugjerojnë se është më pak i rëndë. Por një studim në Gjermani zbuloi se njerëzit me dy doza te vaksinës nuk prodhojnë asnjë antitrup neutralizues kundër Omicron.

Ilaçi përforcues i Covid i Pfizer shkakton një rritje 25-fish të niveleve të antitrupave kundër Omicron, zbuloi kompania sot teksa pranoi se dy doza mund të mos jenë të mjaftueshme për të mbrojtur kundër infeksionit nga lloji mutant.

Prodhuesi i vaksinës njoftoi se tre injeksione ofrojnë një mbrojtje ‘më të fuqishme’ kundër variantit, i cili ka shkaktuar kaos që kur u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut muajin e kaluar.

Një dozë e tretë shkakton një përgjigje të ngjashme antitrupore kundër Omicron si përgjigja e parë ndaj shtameve të mëparshme të Covid pas dy dozave. Gjithashtu ‘rritë fuqishëm’ nivelet e qelizave T që mbrojnë kundër sëmundjeve të rënda, treguan testet laboratorike nga kompania.

Vjen pasi dy studime të tjera të publikuara sot tregojnë se vaksinat duket se funksionojnë më mirë sesa pritej kundër variantit mutant.

Një institut kërkimor në Afrikën e Jugut zbuloi se njerëzit e vaksinuar plotësisht me injeksionin Pfizer prodhojnë 40 herë më pak antitrupa kundër Omicron në krahasim me variantet e tjera. Por shkencëtarët pas hulumtimit, një nga katër studimet e reja laboratorike, thanë se rezultatet janë ‘më të mira se sa pritej’.

Një studim tjetër nga virologët suedezë zbuloi se ndërkohë që ka një rënie në aftësinë e trupit për të neutralizuar Omicron pas dozave, kjo rënie nuk shihet tek të gjithë dhe është një rënie më e vogël se ç’duhej.

Ndërkohë, një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha se Omicron duket të jetë më pak i rëndë se variantet e tjera të Covid.

Dr Michael Ryan, drejtori i urgjencave të OBSH-së, tha se pavarësisht se ka të ngjarë të jetë më i transmetueshëm se variantet e tjera, të dhënat e hershme sugjerojnë se Omicron është më pak i rëndë se shtamet e tjera.

Dhe vaksinat duhet të mbrojnë kundër sëmundjeve të rënda dhe shtrimit në spital, siç kanë bërë për variantet e mëparshme shqetësuese, si Beta dhe Delta, tha Dr Ryan.

Edhe nëse shkakton sëmundje më të butë se llojet e tjera, nëse një pjesë e madhe e popullsisë kapet nga virusi, mund ta vendosë NHS nën presion të rëndë nëse shtrimet në spital priren lart.

Por një grup i tretë i rezultateve laboratorike nga Gjermania zbuloi se njerëzit me dy goditje mund të mos prodhojnë antitrupa neutralizues kundër Omicron, dhe madje edhe pasi të rriten vaksinat janë 37 herë më pak efektive kundër llojit të ri sesa Delta.

Megjithatë, është e paqartë nëse kjo përgjigje e reduktuar e antitrupave do të ketë një efekt në sëmundje të rënda, shtrime në spital dhe vdekje, pasi pjesë të tjera të sistemit imunitar, si qelizat T, konsiderohen kyçe në shtypjen e rezultateve të rënda.

Zyrtarët në Mbretërinë e Bashkuar shpresojnë se shtrirja përforcuese për të gjithë të rriturit – të cilën Boris Johnson u zotua ta dorëzojë deri në fund të janarit – do të rrisë mbrojtjen kundër tendosjes, për të cilën ekspertët besojnë se do të mbizotërojë deri në Krishtlindje.

Kryeministri dje pranoi se Omicron duket të jetë më i transmetueshëm. Profesor Neil Ferguson, një epidemiolog në Kolegjin Imperial në Londër dhe shkencëtarë të qeverisë, këtë mëngjes tha se një bllokim mund të vendoset nëse NHS është mbingarkuar./FrontOnline/

“Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj

Të tjera