Lajme

IKSHPK tha se dje në Deçan u konfirmuan dy raste me COVID-19, në komunë thonë se zyrtarisht u njoftuan vetëm për një rast

IKSHPK tha se dje në Deçan u konfirmuan dy raste me COVID-19, në komunë thonë se zyrtarisht u njoftuan vetëm për një rast
11:54 | 16 Korrik 2020

Testimi i personave të dyshimtë për coronavirus dhe publikimi i rezultateve nga ana e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, është duke u kritikuar nga qytetarët por edhe nga disa prej komunave.

Së fundmi lidhur me rezultatin e personave të infektuar me COVID-19 për datën 14.07.2020 të publikuara nga IKSHPK-ja për komunën e Deçanit siç duket ka pasur ngatërresa.

Instituti dje njoftoi se nga mostrat e marra për datën 14 korrik 2020 në komunën e Deçanit kanë rezultuar pozitiv dy persona.

Mirëpo për dallim nga ky njoftim i IKSHPK-së, kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj përmes një njoftimi në Facebook, ka shkruajt se nga IKSHPK janë njoftuar për një rast të infektuar me COVID-19.

“Nga IKShP u njoftuam që sot e kemi edhe një person të infektuar nga #COVID19 në Komunën e Deçanit. Kurse numri total i të infektuarve me virusin #COVID19 në komunën tonë ka arritur në 12. Rritja e numrit të rasteve dhe shpejtësia e shpërndarjes së virusit SARS-CoV-2, është tregues se duhet të jemi më të kujdesshëm në respektimin e udhëzimeve sepse numri i të prekurve është më i madh se i të identifikuarve” ka shkruar Ramosaj.

Cilësi, gatim dhe shpërblim

Të tjera