Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  ‘Ik prej nga ke ardhur’, Besa Shahini flet si është ndjerë si një kosovare në Shqipëri

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Ish-ministrja e Arsimit së Shqipërisë, Besa Shahini, ka thënë se opozita u tregua raciste me të për shkak se është nga Kosova.

  Ajo tha se nuk e beson që një diskurs të tillë diskriminues e ka edhe populli në Shqipëri për ata të Kosovës, por se sheh rrezik që një narrativë e tillë të futet në përdorim.

  Shahini e konsideroi si sulmin më të ulët nga të gjitha ata që ka marrë derisa ishte në krye të detyrës derisa tregoi se përballja me një pankartë “Ik prej nga ke ardhur” është e rëndë për ata që kanë qenë të përndjekur në vendin e tyre.

  “S’jam ndjerë si e diskriminuar, por ajo që jam përpjekur ta hapi si debat dhe që mendoj se është e rëndësishme që të vijojë të diskutohej jo duke e akuzuar njëri-tjetrin, por për të parë se ku realisht është problemi. Është shfrytëzuar nga opozita, sidomos nga PD-ja, pak edhe nga LSI-ja fakti që jam nga Kosova për të aplikuar një lloj narrative negative për këtë fakt duke thënë se fakti që ti flet ndryshe nuk je e mençur, është epitomi dhe thelbi i njëfarë racizmi kulturor që aplikohet në marrëdhënie raciste mes kombeve të ndryshme apo grupeve të ndryshme etnike. Këtë nuk e mendon populli shqiptar.

  Unë kam takuar mijëra njerëz në Shqipëri dhe them se këtë e kultivon elita politike për nevojat e veta politike ditore dhe besoj që e kanë vetëm si mjet lufte. Por, rezultati është negativ. S’është e rëndësishme nëse e besojnë, por fakti që e thotë në çdo emision dhe kur i organizon nxënësit që dalin në protestë dhe ata e shkruajnë në pankarta dhe e nxjerrin, rezultati është negativ”, shtoi ajo në Rubikon.

  “Në pankarta shkruhej ‘Ik prej nga ke ardhur’ dhe kjo është problem për neve që jemi nga Kosova dhe kemi qenë të përndjekur dhe s’kemi qenë të dëshiruar në vendin tonë.

  Problemin e shihja se ky ishte oportunizëm politik prej tyre që provojnë të krijojnë narrativa të ndryshme dhe një që mund të funksionojë e përdorin për atë person politik – që është në rregull deri në pikën ku narrativa që po përdoret mund të shkaktojë dëm në gjithë përpjekjen tonë për të çuar përpara gjithë këtë bashkëpunimin kombëtar me qëllim që të çojmë përpara zhvillimin e kombit”, tha ajo.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme22 Mars 2023
  Organizatorët e platformës “Liria ka emër”, kanë vizituar Organizatën e Veteranëve të UÇK-së. Qëllimi i kësaj vizite ishte kërkesa për ta përkrahur...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, i ka ftuar të gjitha partitë e kandidatët që të regjistrohen për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale në...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të ndërhyjnë në punë e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë teksa nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një 22-vjeçar shqiptar është arrestuar në Londër, pasi përndiqte një vajzë 11 vjeçe, të cilën e kishte parë në një park. Sipas...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti Fatmir Humolli sot nuk është ulur ku ulet zakonisht në Kuvendin e Kosovës. Për dallim nga herët tjera, ai është ulur...
  Lajme22 Mars 2023
  Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e së mërkurës ka marr vendim për hapjen e një universiteti të ri publik. Në këtë mbledhje...
  Lajme22 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është pyetur në konferencë për media për largimin e deputetit të këtij...
  Vip22 Mars 2023
  Po vazhdon “drama” lidhur me ‘Instagramin’ e Luizit. Ditën e djeshme iu ndërrua emri, e sot edhe iu bllokua, shkruan lajmi.net. Disa...
  Lajme22 Mars 2023
  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton për 14 raste të reja me Covid-19. Në 24 orët e fundit janë shëruar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.