Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ibrahimi: Komunave duhet tu kthehen mjetet e vitit të kaluar

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka kërkuar edhe njëherë që komunave të Kosovës të u kthehen mjetet e vitit të kaluar, pasi që ato i takojnë me ligj komunave.

  “Ne po besojmë se është ndonjë lëshim teknik”, tha ai për RTK. Sipas tij edhe pse kanë bërë kërkesë ende nuk ka ndonjë përgjigje nga institucionet e Kosovës për këtë çështje.

  Ibrahimi bëri me dije se shumica e komunave janë të prekur me këtë problem. Ai bëri me dije se Komuna e Prishtinës është prekur me 29 milionë euro, por edhe komunat e tjera janë të prekur.

  Sipas tij ky është një problem që do të nxjerrë shumë telashe në shumë projekteve të ndryshme. “Ka projekte që janë miratuar edhe nga kuvendet komunale, por ato nuk mund të zbatohen”, theksoi ai.

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Presidenti i Republikës Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë, Milorad Dodik, theksoi se reagimi i pjesëtarëve të KFOR-it ndaj popullit serb që po...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, ka konfirmuar se është duke punuar që të organizojë një takim urgjent mes kryeministrit Kurti...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar të rënët për lirinë e atdheut në Ditën e Dëshmorëve dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Një tjetër vrasje ka tronditur SHBA-në dhe këtë herë viktimat janë nga e njëjta familje. Prindërit, motra dhe vëllai i Cesar Olalde,...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Vip30 Maj 2023
  Arbana Osmani dhe Eduart Grishaj do të martohen në datën 17 qershor. Ceremonia që do të bëjë bashkë familjarë, miq dhe bashkëpunëtorë...
  Vip30 Maj 2023
  Albina Kelmendi duket se do e prekë sërish skenën e “Eurovizionit”. Ajo ka zbuluar se ka marrë disa oferta prej shteteve pjesëmarrëse...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...
  Lajme30 Maj 2023
  Eurodeputeti dhe kryetari i Partisë së Gjelbër Europiane, Thomas Waitz ka thënë se përshkallëzimet e fundit në veri janë “rezultat i viteve...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.