Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  I mbijetoi tërmetit, përlotet shqiptari: Si munda të zbres nga kati i 12-të

  FrontOnline
  1 muaj më parë

  Bruno Dodi një nga të mbijetuarit e tërmetit në Turqi, rrëfeu në një intervistë ekskluzive në Euronews Albania, përjetimit e tërmetit shkatërrimtar që goditi Turqinë.

  Ai tha se ndodhej në katin e 12-të të një hoteli në momentin që ndjeu goditjen e fuqishme rreth orës 04:00 të mëngjesit.

  Mes lotësh ai tha se doli menjëherë në korridor dhe mundi të zbriste përmes shkallëve. Dodi tha se gjatë kohës që po zbriste rrëmbeu dhe një fëmijë që ndodhej aty dhe e nxori jashtë.

  “Unë ndodhesha në kat të 12-të në hotel, u mundova të hapja derën se isha shtrirë. Hapa derën dhe ika me vrap nga shkallët. Shikoja në shkallë njerëz të shtrirë se binin nga lëkundjet, por dhe nga paniku. Aty pashë një grua me dy tre fëmijë dhe mora një nga ata fëmijët dhe zbrita nga shkallët. Zoti e di si kam dalë. Gjithë personat dolën jashtë, Disa ngecën nëpër dhoma se u bllokuan dhe dyert. Ishte një tërmet shumë i fortë, i frikshëm. Ka njerëz nëpër rrënoja, me baballarë, me fëmijë me gra dhe me burra në rrënoja. Mos të harrojmë që Turqia na ndihmoi në tërmetin e vitit 2019”, tha Dodi.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e ka konfirmuar se do të marrë pjesë në samitin e ardhshëm të G7-ës në Japoni në maj...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  ekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje vendeve anëtare të përshpejtojnë rritjen e shpenzimeve për mbrojtjen, pasi shifrat...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  34 mijë euro janë sekuestruar sot nga Policia Kufitare e portit të Durrësit. Bëhet me dije se gjatë një kontrolli të automjetit,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Shqipëria e para në Evropën Juglindore për rimëkëmbjen e fluturimeve. Në këtë përfundim ka dalë “Mabrian”, ofruesi kryesor i inteligjencës për udhëtimet,...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Kinës Xi Jinping ka bërë thirrje për “bisedime paqeje” dhe “dialog të përgjegjshëm” mbi Ukrainën në një deklaratë të përbashkët...
  Vip21 Mars 2023
  Këngëtarja shumë e dashur Nora Istrefi e ka publikuar video projektin e saj më të ri muzikor, të titulluar “Amanet”. Kënga e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kërkohet ndihmë për shërim të Gazmend Malokut nga Juniku. Sipas familjarëve të tij, Gazmendi është ne gjendje të rëndë shëndetësore në Turqi,...
  Lajme21 Mars 2023
  Emisari i BE-së për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një takim me kryetaren e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq,...
  Lajme21 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Fatmir Humolli, ka thënë se që nga dita e nesërme ai do të jetë deputet i pavarur në Kuvendin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.