Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Hyseni: Kurti e Osmani po ia rrezikojnë themelet Kosovës

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Ish-ministri i jashtëm, Skënder Hyseni, ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit rreth Asociacionit.

  Ai ka pasur akuza të rënda për kryeministrin Kurti e presidenten Osmani, duke thënë se po ia rrezikojnë themelet shtetit.

  “Binomi Kurti Osmani dhe aleatët e “forte” të tyre, si ky Abazoviqi, “telalli” i Vuçiqit në Mal të Zi dhe grupi i marksistëve të Tiranës janë e keqja më e madhe e Kosovës dhe shqiptarëve sot. Politika e çmendur që udhëhiqet nga ky “bllok” mjeranësh po i rrezikon vet themelet e shtetit të Kosovës. Me veprimet e tyre politike, Kurti e Osmani, po u shërbejnë agjendave politike serbe”, ka shkruar ai.

  Postimi:

  “Konsensusi” transnacional ballkanik “kundër” themelimit të Asociacionit pëballë konsensusit ndërkombëtar “për” themelimin e Asociacionit

  Dita ditës po marrin fromë dy konsensuse paralele, natyrisht, me diskrepancë të theksuar, shumë të thellë, “kundër” (ai transnacional ballkanik) dhe “për” themelimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë (ai ndëkombëtar).

  Vjosa Osmani dhe Albin Kurti me VV-në në Kosovë, njëfarë biçim kryeministri, Abazoviq në Mal të Zi dhe grupi problematik i VV-së në Tiranë janë pjesë konsensusit transnacional ballkanik kundër asociacionit dhe rrjehdimisht kundër marrëveshjes së paqes midis Kosovës dhe Serbisë, përkatësisht midis shqiptarëve dhe serbëve në përgjithësi . Në anën tjetër ndërkaq, e gjithë bota demokratike, përfshirë këtu Amerikën, Britaninë e Madhe, Francën, Gjermaninë dhe të gjitha vendet e BE-së, po bënë thirrje pa ekuivoke për themelimin e asociacionit dhe për marrëveshje paqeje midis Kosovës dhe Serbisë, e që në thelb do të ishte paqe midis shqiptarëve dhe serbëve në Ballkan përgjithësisht!

  Pyetja thelbësore që shtrohet sot është: A ka në Kosovë një masë krtike që do t’I kundërvihet çmendurisë kolektive që po përpiqet ta instalojë në Kosovë sot “konsensusi transnacional ballkanik” që udhëhiqet nga Albin Kurti e Vjosa Osmani dhe poltika e tyre, pa asnjë mëdyshje, e çmendur!

  Binomi Kurti Osmani dhe aleatët e “forte” të tyre, si ky Abazoviqi, “telalli” i Vuçiqit në Mal të Zi dhe grupi i marksistëve të Tiranës janë e keqja më e madhe e Kosovës dhe shqiptarëve sot. Politika e çmendur që udhëhiqet nga ky “bllok” mjeranësh po i rrezikon vet themelet e shtetit të Kosovës. Me veprimet e tyre politike, Kurti e Osmani, po u shërbejnë agjendave politike serbe.

  As pesimistët më të mëdhenjë nuk e kishin mendua se udhëheqja aktuale e këtij vendi do ta kantandiste vendin në këtë gjendje. Kryeministri Albin Kurti dhe noterja e tij Vjosa Osmani, me politikat e tyre aventureske, kryeneqe, egocentrike, diletanteske, amatoreske dhe shumë të rrezikshme ia dolen që vendin tonë të dashur ta vendosin në raporte konfrontuese më partnerët e pazëvedësueshëm të Kosovës.

  Dita e zgjedhjes së Vjosa Osmanit për presidente të vendit, shënon ditën më fatkeqe për shtetin e ri të Kosovës. Është kjo dita kur filloi politika shkatërrimtare për vendin. Nuk ka si të mos thuhet këtu që Lidhja Demokratike e Kosovës bëri gabimin e pafalshëm strategjik, duke i krijuar kuorumin instalimit të së keqës. LDK-së, ato ditë i mungonte vizioni. Ajo pavetëdijshëm pandehte se qëndrimi në sallë të kuvendit dhe votimi për presidenten dhe rrjedhimisht mundësimi i krijimit të Qeverisë Kurti, ishte sjellje shtetërore. Por, ja që ky ishte pikërisht dhe përfundimisht qëndrim jo shtetëror. Çmimi i shkuarjes në zgjedhje, qoftë dhe çdo tre muaj, do të ishte shumë më i vogël sesa çmimi që ka rrezik të paguhet si pasojë e politikave infantile të këtyre aventurierëve politik.

  Opozta parlamentare, PDK, LDK dhe AAK, si dhe opozita qytetare kundër poltikave shkatërruese për vendin duhet të mobilizohet me çdo mjet demokratik për ta ndalur të keqen. Kosova po kalon një periudhë të stagnimit dhe prapakthimit, dështimit të plotë. Në këto rrethana Kosova nuk ka nevojë për një opozitë të heshtur, kalkulante dhe krejtësisht anemike. Kosova ka nevojë për në një opozitë, jo për vetveten, por për një opozitë për shtetin!

  Kosova dhe populli i saj është janë me fat dhe të bekuar qe megjithate kanë ende përkrahjen e fuqishme të miqëve të saj, SHBA-ve në rend të pare dhe BE-së që po e mbrojnë këtë vend edhe nga politikat e papërgjegjshme të politikanëve të saj. Ne duhet ta deshmojmë që jemi pjesë e konsensusit ndërkombëtar e assesi pjesë e “konsensusit transnacional ballkanik”.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...
  Të tjera
  Vip30 Mars 2023
  Reperja e njohur, Melinda Ademi është një prej emrave më të kërkuar dhe më të pëlqyer në estradën shqiptare. Së fundmi, reperja...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e cila e parasheh Asociacionin, para aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese do të kishte...
  Lajme30 Mars 2023
  Ish-anëtari i ekipit negociator të Kosovës, Skender Hyseni, ka komentuar deklaratën e Kurtit se “po të ishte kryeministër më 2011, Kosova do...
  Lajme30 Mars 2023
  Çështja e Ballkanit të Hapur është mes temave më të nxehta në debatin publik në Kosovë. Kreu i ekzekutivit, Albin Kurti në...
  Lajme30 Mars 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për aktakuzat ndaj ministrave të tij, ku përmendi aktakuzën ndaj ministrit të Infrastrukturës, Liburn Aliu,...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 6.3 goditi brigjet e rajonit Maule në Kilin verior të enjten, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.