Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Hyseni i LDK-së: S’ka veç një fajtor për pandeminë, por duhet ta votojmë Ligjin për Rimëkëmbje

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Deputet i LDK-së, Ekrem Hyseni, në seancën ku po debatohet për menaxhimin e pandemisë nga ana e Qeverisë, ka folur në emër të Grupit të tij Parlamentar duke thënë se s’duhet të kërkohet fajtor i vetën për një pandemi.

  Ai këtë e tha si kundërpërgjigje ndaj deputetëve të opozitës që kritikuan Qeverinë Hoti dhe mbajtën përgjegjëse për rritjen e numrit të rasteve me të infektuar.

  “Problemi më i madh i joni është që të mendohet se ka një fajtor. Kjo pandemi e ka gjunjëzuar botën në mënyrën më të papritur. Në duhet të jemi pro masave të cilat e vënë në kontroll pandeminë. Dhe përkundër nevojës për masa duhet të ruhet edhe ekonomia – atë e ruajmë kur bëjmë një balancë të të gjitha aktivitete ekonomike në vend, por duke e parë si prioritet shëndetin e popullatës”.

  “Ne gjithashtu duhet ta ruajmë edhe shëndetin e ekonomisë dhe të bëjmë gjithçka që ky shëndet të funksionojë. Për këtë ju duhet ta votoni Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike sesa të kërkoni fajtorë. Vaksina është dritarja që hymë në fazën e fundit të menaxhimit të kësaj pandemia. U diskutua edhe për vendosjen e masave dhe shtimin e kapaciteteve humane, por nuk krijohet specialisti brenda nate. Mungesa e tyre është një keqmenaxhim që s’e kanë parashikuar më herët se do të mund të ketë pandemi. Specializantët do të mbyllin një plagë të madhe në pandemi”.

  Hyseni tha se të gjithë ata që mund të japin kontribut që populli të del fitues dhe jo vetëm të kërkohet përgjegjësi, që sipas tij, përgjegjës janë të gjithë.

   

   

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka komentuar statusin e fundit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, lidhur me presidentin serb Aleksandar Vuçiq....
  Lajme21 Mars 2023
  Nuk kanë kaluar as 24 orë nga takimi në Ohër dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka tentuar ta bindë opinionin se...
  Lajme21 Mars 2023
  Komuna e Mitrovicës prin me numrin e rasteve sociale. Kjo bën që nevoja për ndihma të jetë e madhe. Ka familje që...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.