Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hyn në fuqi shtetrrethimi antiCovid-19 në Turqi

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Disa kufizime të reja, të njoftuara nga presidenti Recep Tayyip Erdogan për të frenuar përhapjen e COVID-19 hyjnë sot në fuqi.

  Një shtetrrethim natën do të fillojë në orën 20:00, që do të mbahet vetëm gjatë fundjavës, deri në orën 10:00 të ditës pasardhëse.

  Kufizimi do të marrë fund të hënën në orën 05:00 për të mundësuar rifillimin e aktiviteteve të punës, raporton ATSh.

  Qytetarët e moshës mbi 65 vjeç dhe nën 20 vjeç do të jenë në bllokim, me kusht që të mos jenë punonjës, të cilëve do t’u jepen hapësira për të dalë përkatësisht mes moshës 10 dhe 13 vjeç dhe 13-16 vjeç.

  Gjithashtu është planifikuar vetëm mësimi në distancë dhe mbyllja e kinemave dhe teatrove deri në fund të vitit, ndërsa restorantet do të shërbejnë me dërgesa në shtëpi.

  Më në fund, garat sportive profesionale mund të vazhdojnë, por pa publik.

  Turqia ka regjistruar një kulm të infeksioneve dhe viktimave në valën e dytë në ditët e fundit, duke iu afruar niveleve maksimale absolute të prillit.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Disa persona të paidentifikuar kanë sulmuar me armë zjarri ditën e sotme zyrat e “İYİ Parti” në Stamboll. Një nga plumbat ka...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë ka tronditur mëngjesin e kësaj të premteje Turqinë. Mediat vendase bëjnë me dije se thellësia e...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, incidentet e fundit në veri ka thënë se janë tregues serioz se...
  Lajme31 Mars 2023
  Ministria e Drejtësisë në krye me ministren, Albulena Haxhiu ka rënditur sukseset e saj përgjatë dy viteve. Përmes një videoje të publikuar...
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.