×
 • Lajme
 • Lajme

  Hungaria do t’i kthejë në shtëpi ushtarët e saj të plagosur në Kosovë

  FrontOnline
  30 Maj 2023

  Hungaria pritet t’i kthejë në shtëpi ushtarët e saj të plagosur në Kosovë.

  Kështu bën të ditur Ministria e Mbrojtjes së këtij vendi.

  Në njoftim thuhet se një avion A319, i projektuar posaçërisht për kujdesin mjekësor është nisur në mbrëmjen e 29 majit u nis nga Kecskemét për në Kosovë, për t’i marrë ushtarët e plagosur në protestat e djeshme në Zveçan.

  Ata u lënduan gjatë përleshjes duke tentuar t’i shpërndanin protestuesit.

  Gjeneralmajor Ferenc Kajari, i cili është zëvendëshef i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë hungareze, ka zhvilluar edhe një takim me mjekët ushtarakë në bord.

  Gjatë së hënës u lënduan 25 ushtarë të KFOR-it, tre ushtarë hungarezë u plagosën nga arma e zjarrit.

  Protestuesit serbë i sulmuan ushtarët e KFOR-it në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se aksioni i Policisë së Kosovës në Basnjskë të Zveçanit ishte i suksesshëm për...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më herët në lagjën Kodra e Trimave në Prishtinë. Dyshohet se nga këto të shtëna...
  Lajme03 Tetor 2023
  Ganimete Musliu, deputete e PDK-së, ka thënë se pas sulmit terrorist në Banjskë, PDK-ja ka treguar mbështetje për Policinë e Kosovës. “Policia...
  Të tjera
  Sport03 Tetor 2023
  Ballkani është duke u bërë gati për sfidën ndaj Dinamo Zagrebit, e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Konferencës. Therandasit...
  Lajme03 Tetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ishte i ftuar sot nga Ambasada e Gjermanisë në Kosovë në ceremoninë e shënimit të Ditës Kombëtare...
  Lajme03 Tetor 2023
  Media boshnjake “Istraga” raporton se lideri i grupit terrorist, Milan Radoiçiq, ka qenë në Bosnje dhe Hercegovinë, në qershor. Siç raporton kjo...
  Lajme03 Tetor 2023
  Deputeti i AAK-së njëherit kryetari i Komisionit parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, Bekë Berisha ka thënë se për suksesin kundër...
  Sport03 Tetor 2023
  Me fillim orej orës 21:00 luhet edhe gjashtl ndeshje në kuadër të Ligës së Kampionëve. Manchester United luajnë me Galatasaray në kuadër...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, konsideron se operacioni i grupit të armatosur në Banjskë ishte i mbështetur nga Serbia. Sipas tij, synimi i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.