×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hulumtimi: Vaksina Pfizer 100% efektive tek fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Pfizer dhe BioNTech raportuan se vaksina e tyre kundër Covid-19 tregoi efikasitet 100% te fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç katër muaj pas dozës së dytë. Kompanitë njoftuan se të dhënat e reja, bazuar në një studim me 2228 pjesëmarrës, mund të ndihmojnë aplikimin e tyre për miratimin e plotë të vaksinës në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën. Asnjë problem serioz i sigurisë nuk u vërejt në subjektet e vaksinuar, gjendja e të cilëve u monitorua për të paktën gjashtë muaj pas dozës së dytë, tha kompania në një deklaratë.

   

  Përdorim urgjent

  “Ndërsa komuniteti global i shëndetit punon për të rritur numrin e njerëzve të vaksinuar në mbarë botën, të dhënat shtesë që ne paraqesim kontribuojnë gjithashtu në besimin shtesë në sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës sonë tek adoleshentët”, tha CEO i Pfizer, Albert Bourla. “Rezultatet e studimit tonë janë veçanërisht të rëndësishme në një kohë kur në disa rajone jemi dëshmitarë të rritjes së infeksionit me Covid-19 në këtë grupmoshë dhe në të njëjtën kohë procesi i vaksinimit kundër Covid është i ngadalshëm. Mezi presim t’i ndajmë këto të dhëna. me FDA dhe rregullatorë të tjerë”, tha ai. Vaksina mori “miratimin urgjent” për adoleshentët në Shtetet e Bashkuara në maj dhe Pfizer dhe BioNTech planifikojnë të kërkojnë miratimin e plotë së shpejti.

   

  Efikasitet uniform

  Aktualisht është plotësisht i miratuar vetëm për personat mbi 16 vjeç. Midis 2228 pjesëmarrësve që morën pjesë në studim, kishte 30 raste simptomatike të konfirmuara të Covid-it pa prova të infeksionit të mëparshëm. Është e rëndësishme të theksohet se të gjitha rastet janë regjistruar në grupin që ka marrë placebo, ndaj kompanitë thonë se rezultatet tregojnë efektivitetin qind për qind të vaksinës. Efikasiteti u vu re të ishte njëtrajtësisht i lartë pavarësisht nga gjinia, raca, niveli i obezitetit ose statusi i komorbiditetit. Çështja kryesore e sigurisë në këtë grupmoshë është rreziku më i ulët i miokarditit, një inflamacion i lidhur me vaksinën e muskujve të zemrës që është vërejtur në popullatën mashkullore. Por raste të tilla janë shumë të rralla dhe të dhënat e deritanishme kanë treguar se përfitimet e vaksinimit janë ende shumë më të mëdha se rreziqet. Ekspertët theksojnë se Covid mund të shkaktojë edhe miokardit, duke shtuar se në rastin e Covid-it ai shfaqet më shpesh dhe zakonisht është një formë më e rëndë e sëmundjes./FrontOnline/

   

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.