Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoxhaj ngushëllon familjen Demaku: Nga duart e nënës Qamë u ushqyen ushtarë e drejtues të UÇK-së

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka ngushëlluar për vdekjen e Qamë Demakut, nënës së heroit Xhevat Demaku, nënë edhe e katër bijve tjerë, ushtarë e udhëheqës të UÇK-së, vëllezërve Demaku.

  Hoxhaj, ka thënë se Nëna Qamë do të mbetet përherë në kujtesën e zemrat tona si një grua fisnike dhe heroinë që ngriti dhe edukoi fëmijët e saj me atdhedashuri dhe përkushtim të jashtëzakonshëm

  Përmes një statusi në Facebook, Enver Hoxhaj shkroi se shtëpia e familjes Demaku ishte derëhapur dhe bujare në kohërat më të rënda edhe për drejtuesit e UÇK-së, Hashim Thaçin, Kadri Veselin e shumë shokë e bashkëluftëtarë të tyre nga tërë Kosova.

  Lexoni të plotë statusin e Enver Hoxhajt:

  I dhimbshëm e trishtues lajmi për vdekjen e Nënës Qamë, nënë e heroit Xhevat Demaku, nënë edhe e katër bijve tjerë, ushtarë e udhëheqës të UÇK-së, vëllezërve Demaku.

  Nëna Qamë do të mbetet përherë në kujtesën e zemrat tona si një grua fisnike dhe heroinë që ngriti dhe edukoi fëmijët e saj me atdhedashuri dhe përkushtim të jashtëzakonshëm. Nga duart e saj, u ushqyen edhe shumë bij e bija më të devotshëm të kombit, ushtarë e drejtues të UÇK-së, duke ju ofruar kujdes dhe forcë morale në rrugën e tyre të drejtë.

  Nëna Qamë, u mbajt e fortë dhe dëshmoi qëndresë shembullore me rastin e rënies heroike në altarin e lirisë të birit të saj Xhevatit, martirizimin e vajzës së saj të vetme dhe rënien dëshmor të vëllait, Osmanit.

  Ajo është nënë që i dha shumë lirisë e pavarësisë së Kosovës me bashkëshortin dhe tërë familjen.

  Shtëpia e familjes Demaku ishte derëhapur dhe bujare në kohërat më të rënda edhe për drejtuesit e UÇK-së, Hashim Thaçin, Kadri Veselin e shumë shokë e bashkëluftëtarë të tyre nga tërë Kosova.

  Nëna Qamë, është heroina e kohëve tona. E tillë do të kujtohet përherë.

  Në emër timin, anëtarëve dhe Partisë Demokratike të Kosovës shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjen Demaku, miqtë dhe dashamirët e familjes.

  I qoftë i lehtë dheu i Kosovës!

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Me marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit, zgjidhja e “problemit të Kosovës” është rikthyer në binarë të normalizimit, gjë që çon vetëm në...
  Lajme26 Mars 2023
  Pas disfatës që Qeveria e Kosovës pësoi nga rrëzimi i Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, zyrtari...
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Të tjera
  Tenderët26 Mars 2023
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau gjysmë milion euro për restarurimin e objektit të ish-gjimnazit të Ferizajt, “Ismail Qemali’. Objekti, i...
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.