Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Të falemi me zemër duke uruar që sa më shpejt ta tejkalojmë këtë situatë

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka vizituar sot Bashkësinë Islame të Kosovës, me rastin e festës së Kurban Bajramit. Me këtë rast, kryeministri Hoti falënderoi myftiun Naim Tërnava dhe Bashkësinë Islame të Kosovës për mesazhet e qarta që vazhdimisht i ka dhënë, duke punuar me Qeverinë tash e gjashtë muaj për menaxhimin e situatës.


  “E falënderoj në veçanti për mesazhin e qartë që sot dha, si lutje për të gjithë besimtarët, për ketë festë të madhe për të gjithë besimtarët, që ta respektojnë edhe vendimin e Qeverisë, edhe kërkesën që ka Bashkësia Islame. Është tepër me rëndësi ky bashkëpunim që kemi, sepse vetëm duke i bashkërenditur aktivitetet tona, ne mund të kemi sukses në luftimin e kësaj pandemie që nuk është vetëm te ne, por në nivel global”, tha kryeministri Hoti.


  Më tej, kryeministri Hoti theksoi se “po bëjmë të pamundurën me ekspertë shëndetësorë, ministri i Shëndetësisë bashkë me kolegë nga Instituti, nga shërbimi spitalor, nga spitalet regjionale, po bëjnë të pamundurën për të ofruar shërbime për ata qytetarë që kanë nevojë”.

   

  “Ne duhet t’u ndihmojmë stafit shëndetësor për të mos i ngarkuar më shumë dhe e kam thënë edhe herë të tjera, se jemi në limite të kapaciteteve të institucioneve tona shëndetësore dhe e vetmja mënyrë për ta tejkaluar këtë situatë është duke bashkëpunuar, duke respektuar në përpikëri udhëzimet që i jep stafi shëndetësor, IKSHKP-ja”, tha kryeministri Hoti.

  Po ashtu, kryeministri Hoti pohoi se “nesër do t’i bëjmë lutjet tona, por do të falemi me zemër nëpër shtëpitë tona, me të dashurit tanë, duke uruar që sa më shpejt ta tejkalojmë këtë situatë dhe të kthehemi në ceremonitë dhe lutjet tona të zakonshme”.

   

  Duke uruar besimtarët islamë për festën e Kurban Bajramit, kryetari i BIK-ut, Naim Tërnava, tha se “ndonëse nuk do të ketë falje të namazit të Bajramit, kërkoj nga të gjithë që të qëndrojnë nëpër shtëpitë e tyre, të mos shkojnë për vizita te njëri-tjetri dhe t’i respektojnë masat, rekomandimet dhe këshillat e dala nga Qeveria, Ministria e Shëndetësisë, IKSHPK-ja, nga Bashkësia Islame dhe të gjitha institucionet”.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme20 Mars 2023
  Më 21 nëntor të vitit 2022 ka vdekur tragjikisht në një aksident trafiku në fshatin Jashanicë të Klinës 30-vjeçari Flordian Shabaj, kadet...
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, është duke zhvilluar takim me ambasadorët në Kosovë në ndërtesën e Qeverisë. Takimi vjen pas zhvillimeve në...
  Lajme20 Mars 2023
  Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, do të raportojë para ministrave të Jashtëm të shteteve...
  Të tjera
  Bota/Rajoni20 Mars 2023
  Një stërgjyshe, e cila e ndan kohën e saj midis shtëpisë së saj në Los Angeles dhe një shtëpie në Meksikë, është...
  Ekonomi20 Mars 2023
  Në KEK kanë theksuar se në periudhën e muajve të këtij dimri, Kosova ka marrë diku rreth 220 mijë megavatë-orë energji elektrike,...
  Lajme20 Mars 2023
  Wolfgang Ischinger, i cili ishte përfaqësues i Bashkimit Evropian në negociatat për statusin e Kosovës, ka folur rreth dakordimit mes kryeministrit të...
  Lajme20 Mars 2023
  Prokurori i Shtetit ka paraqitur kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit ndaj personit i cili dyshohet se ia dogji garazhin gazetarit...
  Lajme20 Mars 2023
  Në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë së Kosovës, e cila pritet të mbahet më 22 mars apo të mërkurën, Qeveria pritet të...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është therur me thikë në Ferizaj. Policia njofton se rasti ndodhi pas një mosmarrëveshjeje mes dy personave. “Viktima mashkull kosovar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.