Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Qeveria po merret vesh me Serbinë, por s’po sjell asnjë dokument për transparencë

  FrontOnline
  1 muaj më parë

  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për mungesë transparence sa i përket dialogut me Serbinë. Ai ka thënë se qeveria e ka obligim kushtetues të raportoj në Kuvend për zhvillimet e deritanishme.

  Sipas Hotit, deri tani janë arritur disa marrëveshje, nga të cilat nuk është parë ndonjë dokument.

  “Është e papranueshme mungesa e transparencës lidhur me dialogun. Qeveria, si bartëse e procesit, e ka obligim kushtetues të raportoj në Kuvend për zhvillimet e deritashme. Janë arritur disa marrëveshje teknike, si për energjinë, për targat e për dokumentet e udhëtimit, por askush nuk ka parë dokument të nënshkruar”, ka shkruar ai në Facebook.

  Gjithashtu, Hoti ka thënë se qeveria e ka pranuar edhe propozimin franko-gjerman, dhe Kuvendi nuk është informuar fare.

  “Është pranuar nga Qeveria propozimi franko-gjerman dhe janë dërguar komente. Por nuk është informuar Kuvendi dhe publiku se: (1) cila është përmbajtja e plotë e atij propozimi, (2) çfarë komentesh ka dërguar Qeveria, (3) cili ka qenë reagimi i ndërmjetësve lidhur me komentet e dërguara dhe (4) sa janë reflektuar ato në draftin që është pranuar së fundmi ga Qeveria.  Përveç Kuvendit, është e domosdoshme të informohet edhe publiku përmes një fushate informuese dhe tryezave diskutimi me shoqërinë civile dhe komunitetin akademik.  Transparenca ndihmon në ndërtimin e konsensusit shoqëror dhe politik për marrëveshjen përfundimtare, ligjërisht të obligueshme, për normalizim të marrëdhënieve dhe njohje reciproke, e cila duhet të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës me 2/3 e të gjithë deputetëve”, ka shkruar ai në fund.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan i ka reaguar kryetarit të kësaj komune, Alban Hysenit, pasi ky i fundit sot...
  Lajme21 Mars 2023
  Drejtori i të ashtuquajturës zyra serbe për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, i është kundërpërgjigjur deklaratës së kryeministrit të vendit,...
  Lajme21 Mars 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar sot një bisedë përmbajtësore me Presidentin e Shtetit të Izraelit, Isaac Herzog si...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Kinës Xi Jinping ka bërë thirrje për “bisedime paqeje” dhe “dialog të përgjegjshëm” mbi Ukrainën në një deklaratë të përbashkët...
  Vip21 Mars 2023
  Këngëtarja shumë e dashur Nora Istrefi e ka publikuar video projektin e saj më të ri muzikor, të titulluar “Amanet”. Kënga e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kërkohet ndihmë për shërim të Gazmend Malokut nga Juniku. Sipas familjarëve të tij, Gazmendi është ne gjendje të rëndë shëndetësore në Turqi,...
  Lajme21 Mars 2023
  Emisari i BE-së për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një takim me kryetaren e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq,...
  Lajme21 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Fatmir Humolli, ka thënë se që nga dita e nesërme ai do të jetë deputet i pavarur në Kuvendin...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Në moshën 56-vjeçare ka ndërruar jetë në Londër aktori anglez Paul Grant, i cili ka luajtur në filmat Star Wars dhe Harry...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.