Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Hoti para deputetëve: Kosova dialogon për njohje reciproke, jo në nivel teknik

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti para deputetëve është duke raportuar për dialogun me Serbinë dhe marrëveshjet e nënshkruara në Uashington, raporton Front Online.

  Hoti ka thënë që pavarësia e Kosovës nuk negociohet, derisa ka folur edhe për normalizimin e marrëdhënieve me vendet fqinje.

  “Qeveria ka udhërrëfyes për procesin e dialogut që duhet të përfundojë me njohjen, e ka platformën e parimeve dhe objektivave që e kemi diskutuar në Kuvend”, ka thënë kryeministri, derisa, ka folur edhe për parimet mbi të cilat Kosova është duke negociuar në dialog.
  “Integriteti territorial është i panegociueshëm, sistemi unitar nuk mund të preket edhe se marrëveshja duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën, vetëm kështu mund të garantojmë në një marrëveshje që zbatohet në praktikë. Duhet të rezultojë me njohje reciproke, duhet të përmbyllet njohja nga pesë vendet që nuk na kanë njohur, duhet të ketë dispozita që e shpërbëjnë rezolutën 1244”, ka thënë ai.

  Sipas kryeministrit, Kosova nuk po dialogon në nivel teknik, por, për njohje reciproke.

  “Për herë të parë jemi protagonist për të arritur një marrëveshje me njohje reciproke. Ky nuk është dialog teknik, por dialog për njohje finale”

  “Me dy tema që i kemi imponuar, personat e pagjetur dhe çështjet ekonomike. Pala serbe ka kërkuar që të shtohet edhe çështja e të zhvendosurve”, ka thënë kryeministri./Front Online

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/1064806557272533/

   

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i PDK’së, Enver Hoxhaj ka komentuar deklaratën e djeshme të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti se ka asociacion në planin evropian....
  Lajme23 Mars 2023
  25-vjetori i Betejës së Dukagjinit, solli në “Politiko”, rrëfimin e njërit nga protagonistët kryesor të kësaj ngjarje historike, Daut Haradinaj. Haradinaj, duke...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, e ka bërë një krahasim tejet interesant për kryeministrin Albin Kurti. Abdixhiku, tha se vetëm Kurtit dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur në takim nga homologu i tij britanik, Rishi Sunak në Londër. Sipas deklaratës së përbashkët...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar pas shtrenjtimin e rrymës për 14%. Molliqaj përmes një postimi në Facebook ka thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Avdullah Hoti, deputet i LDK-së, ka shkruar një status, në të cilin ka rënditur premtimet e kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili të enjten gjatë seancës në Kuvendin...
  Lajme23 Mars 2023
  Albert Zogaj, Kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ka folur sonte për gjendjen në veri, sa i përket sistemit të drejtësisë. Ai...
  Vip23 Mars 2023
  Vesa Luma, këto ditë është rikthyer nga Zelanda e Re në vendlindje. Ajo ka shfrytëzuar rastin që të çmallet me familjarët e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.