Lajme

Hoti: Nuk ka pasur ndryshim në pikën ku flitet për Ujmanin, ndryshimi ka qenë te marrëveshja me Izraelin

Hoti: Nuk ka pasur ndryshim në pikën ku flitet për Ujmanin, ndryshimi ka qenë te marrëveshja me Izraelin
20:52 | 05 Shtator 2020

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se nuk ka asnjë pikë në marrëveshjen e Uashingtonit, që e cenon integritetin territorial të vendit tonë, teksa shtoi se finalja e dialogut, do të jetë njohja reciproke me Serbinë.

Kryeministri, po ashtu ka thënë se nuk ka pasur ndryshim në pikën ku flitet për Ujmanin, teksa përmendi se në cilën pikë kishte ndodhë ndryshimi.

“Nuk ka pas asnjë ndryshim për marrëveshjen. I vetmi ndryshim, ka qenë marrëveshja për Izraelin”, tha Hoti, teksa këtë njohje e cilësoi si të jashtëzakonshme.

Në një intervistë për RTV Dukagjinin, duke folur për mini-shengenin, kryeministri Hoti, që dikur e kishte kundërshtuar, tha se atij i është kërkuar nga Shtëpia e Bardhë, që Kosova të bëhet pjesë e kësaj iniciative.

Ai, ka replikuar edhe me kryetaren e Kuvendit Vjosa Osmanin, pasi që kjo e fundit akuzoi delegacionin se tjetër gjë premtoi, e tjetër solli, dhe se shkeli Kushtetutën.

“Jo absolutisht. Kushdo që e interpreton është gabim. Ajo e ka plotësisht e ka gabim, siç e ka pas gabim shumë herë”, tha Hoti.

Cilësi, gatim dhe shpërblim

Të tjera