×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti nga Krusha e Madhe: Çështjen e të pagjeturve e kemi vendosur si temë në rend të parë

  FrontOnline
  28 Dhjetor 2020

  Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një vizitë në Krushë të Madhe në vendin në të cilin janë kryer krime lufte, duke lënë gratë pa burra e nënat pa djem.

  Ai ka thënë se vizitën në këtë vend e bënë duke qenë se është i veçantë. Ai ka shtuar se duan ta nderojnë dhe të shprehin respektin për të gjithë të pagjeturit, dhe për t’iu treguar familjeve që ende presin më të dashurit e tyre, e të paktën ta kenë një varrë për ta, se janë duke punuar intesivisht që të zbardhet secili rast.

  “Jemi në një vend të veçantë, për të treguar respektin, nderimin për të gjithë të pagjeturit, për t’iu treguar familjarëve të tyre se do tu qëndrojmë afër, deri në përmbylljen komplet të kësaj çështje. E kemi vendosur këtë temë në rend të parë, duke dinamizuar këtë çështje”, tha Hoti.

  Ndërsa Ramë Manaj, kryesues i Komisionit Qeveritarë për Persona të pagjetur, deklaroi se nga mbi 6 mijë persona të zhdukur sa ishin në fillim të pasluftës, tash numri i tyre është 1 mijë e 638 persona, ndërsa këtë vit brenda Kosovës janë indetifikuar 11 mbetje mortore, e në Serbi, janë hapur pesë varreza.

  “Meqenëse jemi në Krushë, këto dy Krusha, janë lokacione ku Serbia i ka bërë krimet më të mëdha, natyrisht pas Mejës, jo rastësisht, kjo pjesë është shumë punëtore, shumë të vyeshëm, ata që Serbisë i prishën planet më së shumti. Respektit për të rënët mbetet gjithmonë.”, tha Manaj.

  Ai deklaroi tutje se me mbështetje të Hotit, kanë pasur një përparim të dukshëm këtë vit kur bëhet fjalë për të pagjeturit.

  Masakra u krye më 25 mars 1999 në fshatin Krushë e Madhe, në afërsi të Rahovecit, një ditë pas fillimit të bombardimeve të Jugosllavisë nga NATO dhe la rreth 243 viktima, ndërsa 63 nga viktimat mbeten të zhdukura.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shtator 2023
  Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka thënë sot se sulmi i të dielës në Banjskë të Zveçanit është një...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, sot, në seancën e Kuvendit, ka thënë se të dielën, Republika e Kosovës u...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kuvendi i Kosovës ka mbajtur një minutë heshtje për nder të rreshterit të vrarë në veri, Afrim Bunjaku, raporton Ekonomia Online.  
  Të tjera
  Lajme28 Shtator 2023
  Shënimi i Ditës Kombëtare të Boshnjakëve, aktivitet ky i mbajtur në Qeverinë e Kosovës, ka nisur me një minutë heshtje për policin...
  Vip28 Shtator 2023
  Blogerja e njohur shqiptare, Sarah Berisha u bë më e njohur për publikun pas pjesëmarrjes së saj në edicionin e parë të...
  Lajme28 Shtator 2023
  Partia e serbëve të Kosovës(PSK), ka reaguar pas sulmit terrorist në Banjskës ku ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të fillojë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Nevzad Lutfiu ka bërë thirrje për unifikim të faktorit politik në Luginë...
  Lajme28 Shtator 2023
  Pikëkalimet kufitare me Serbisë, Jarinjë dhe Bërnjak, ende janë të mbyllura. Kjo është bërë e ditur nga Qendra Kombëtare për Menaxhim Kuftiar....
  Lajme28 Shtator 2023
  Senatori amerikan, Robert Menendez, kryesues i Komisionit për Marrëdhënie me Jashtë të Senatit (SFRC) amerikan, po akuzohet bashkë me bashkëshorten e tij...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.