×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti: Ministria e Shëndetësisë po punon në ngritjen e kapaciteteve për rritjen e numrit të testeve për COVID-19

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka deklaruar se rritja e numrit të të infektuarve me COVID-19 është shqetësuese dhe se mungesa e vëmendjes për parandalimin të përhapjes së virusit vë në rrezik jetët e shumë qytetarëve.

  Hoti poashtu shtoi se në bazë të rekomandimeve të IKSHPK-së dhe OBSH-së sot në mbledhjen e Qeverisë u morë vendim për ngritjen e nivelit të reagimit institucional.

  Hoti deklaroi se ministria e Shëndetësisë po punon në ngritjen e kapaciteteve për rritjen e numrit të testeve.

  Reagimi i plotë:

  Të dashur qytetarë,

  Rritja e numrit të të infektuarve me #COVID19 është shqetësuese! Mungesa e vëmendjes për parandalim të përhapjes së virusit po vë në rrezik jetët e shumë qytetarëve me ndjeshmëri të lartë, sidomos të gjyshërve e gjysheve tona!

  Andaj, sipas rekomandimeve të IKShPK-së dhe OBSh-së, sot në mbledhjen e Qeverisë morëm vendim për të ngritur nivelin e reagimit institucional!

  ? Obligohen institucionet publike dhe private që të organizojnë punën në distancë apo nga shtëpitë

  ? Të reduktohet stafi

  ? Të shtohen kontrollet nga inspektoratet

  ? Të gjitha institucionet obligohen të shtojnë kontrollet në hyrje të çdo institucioni

  ? Maskat janë obligative gjatë gjithë kohës në hapësira publike

  ? Puna në institucione duhet të organizohet në përputhje me Manualin e Ministrisë së Shëndetësisë

  Ministria e Shëndetësisë po punon në ngritjen e kapaciteteve për rritjen e numrit të testeve dhe në ngritjen e qendrave të testimeve nëpër komuna!

  Ju ftoj që të jemi më vigjilentë dhe me maturi të ndalojmë përhapjen e mëtutjeshme të virusit!

  Në këtë link mund ta gjeni edhe Manualin e plotë me masat mbrojtëse!
  https://msh.rks-gov.net/manuali-per-mbrojtje-nga-perhapja…/…

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.